ක්‍රීඩා

ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ ඓතිහාසික ‘ඉනිම අත්හිටවීම්’

ක්‍රිකට් යනු ලොව පුරා ජනප්‍රිය ක්‍රීඩාවක් වන අතර විස්සයි විස්ස ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ දියුණුවත් සමඟ එය මෑත අතීතයේ දී නව රටවල් කරා ළඟා වී තිබේ. රසිකයන් විස්සයි විස්ස ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට ආදරය කළත් ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාව ක්‍රීඩාවේ හොඳම ආකෘතිය බව කිසිවෙකුට ප්‍රතික්ෂේප කළ නොහැකිය. එයට හේතුව වී ඇත්තේ විස්සයි විස්ස ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේදී ක්‍රීඩකයෙකුට හොඳ පහරවල් තුනක් ක්‍රීඩා කිරීමෙන් හෝ හොඳ පන්දු කිහිපයක් යැවීමෙන් වීරයෙකු විය හැකි වීමයි.

අනෙක් අතට, ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට ක්‍රීඩකයෙකු අවශ්‍ය වන්නේ ඔහුගේ ශාරීරික යෝග්‍යතාවය පවත්වා ගැනීමටත්, දින 5 ක් තුළ ඔහුගේ දක්ෂතා ප්‍රදර්ශනය කිරීමටත් ය. ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ සැබෑ රසිකයන් ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට වැඩි කැමැත්තක් දක්වන අතර දීර්ඝතම ආකෘතියේ වඩාත් සිත්ගන්නාසුලු රීතියක් වන්නේ කණ්ඩායමකට තම ඉනිම අත්හාටවීමට අවශ්‍ය විටෙක එය ප්‍රකාශ කළ හැකි වීමයි. වසර ගණනාවක් පුරා, නායකයින් ඔවුන්ගේ ඉනිම නියම වේලාවට අත්හිටවමින උපායශීලීව ක්‍රීඩා කරන ආකාරය අපි දැක ඇත්තෙමු.

ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ අමුතුම ඉනිම අත්හිටුවීම් 5 ලෙස සැලකෙන අවස්ථා පහක් කාගේත් අවධානය යොමු වනවා.

  1. දකුණු අප්‍රිකාව එදිරිව එංගලන්තය, 5 වන ටෙස්ට් තරගය, 2000

නව ශතවර්ෂයේ ආරම්භයේ දී එංගලන්තය ටෙස්ට් තරගමාලාවක් සඳහා දකුණු අප්‍රිකාවේ සංචාරය කළේය. සෙන්චූරියන් හි අවසන් ටෙස්ට් තරගය සඳහා පැමිණෙන විටත් සත්කාරක කණ්ඩායම මේ වන විටත් 2-0 ලෙස පෙරමුණ ගෙන තිබුණි. එම ස්ථානයේ අධික වර්ෂාපතනයක් ඇති බවට අනාවැකි පළ වූ අතර ඒ වන විටත් සංවිධායකයින් කාලසටහන වෙනස් නොකළ අතර මුල් සැලසුම් අනුව සංචාරය දිගටම කරගෙන ගියේය.

දකුණු අප්‍රිකාව පළමුවෙන් පන්දුවට පහර දී පළමු දිනය 155/6 ලෙස අවසන් කළ අතර වර්ෂාව හේතුවෙන් ඉදිරි දින තුන තුළ එකදු පන්දුවක්වත් පන්දු යැව්වේ නැත. මේ අනුව කණ්ඩායම් දෙකේ කණ්ඩායම් කළමනාකරණය අන්‍යෝන්‍ය එකඟතාවයකට පැමිණියේය.

හන්සි ක්‍රොන්ජේගේ කණ්ඩායම සිය ඉනිම 248/8 කින් අවසන් කළේය. එංගලන්තය සිය පළමු ඉනිම 0/0 ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කළ අතර දකුණු අප්‍රිකාව පවා ඔවුන්ගේ දෙවන ඉනිමේදී එකම දේ කළේය. මේ අනුව එංගලන්තය තරගය ජය ගැනීම සඳහා ලකුණු 249 ක ඉලක්කයක් ලබා ගත්තේය. මයිකල් වෝගන් සහ ඇලෙක් ස්ටුවර්ට් ලබා ගත් අර්ධ ශතකයන් එංගලන්තය කඩුලු 2 කින් ජය ගැනීමට සමත් විය. තරගයේ වීරයා ලෙස වෝගන් සම්මාන ලැබීය.

  1. අළු බදුන, 3 වන ටෙස්ට් තරගය, 1937

1937 අළු බඳුන තරගාවලියේදී ඕස්ට්‍රේලියාව සහ එංගලන්තය එකිනෙකා අතර ගැටුම් ඇති කර ගත්හ. මෙල්බර්න් 3 වන ටෙස්ට් තරගයට සත්කාරකත්වය දැරූ අතර ඕස්ට්‍රේලියාව මුලින් පන්දුවට පහර දුන්නේ එම තරගයේදීය. ඔවුන් ලකුණු 200 ක් රැස් කළ නමුත් ඉනිම කඩුලු 9 කින් පරාජයට පත්විය. එංගලන්තය ද ඔවුන්ගේ පළමු ඉනිමේදී එකම දේ කළහ.

එංගලන්තයේ ලකුණු පුවරුව 76/9 කියවන විට එංගලන්ත නායක ශ්‍රීමත් ගබ්බි ඇලන් සහ පසුපෙළ පිතිකරු බිල් වෝස් පන්දුවට පහර දෙමින් සිටියහ. මේ වන විට ඔවුන් ඕස්ට්‍රේලියාවේ මුළු ලකුණු සංඛ්‍යාවට වඩා ලකුණු 124 ක් පසුපසින් සිටින අතර, පිතිකරුවන් දෙදෙනා පෙරමුණ වළක්වා ගැනීමට උපරිම උත්සාහයක් ගන්නා බවක් පෙනෙන්නට තිබුණි.

කෙසේ වෙතත්, තණතීරුව තෙත් වූ බැවින් ඇලන් ඉනිම අත්හිටවමින් සියල්ලන් පුදුමයට පත් කළේය. දෙවන ඉනිමේදී ශ්‍රීමත් ඩොන් බ්‍රැඩ්මන් ද්විත්ව ශතකයක් රැස් කළ අතර ඕස්ට්‍රේලියාව ලකුණු 365 කින් තරගය ජය ගැනීමට සමත් විය.

  1. ඉන්දියාව එදිරිව ඕස්ට්‍රේලියාව, 2 වන ටෙස්ට් තරගය, 2012-13

එම්.එස්. දෝනි මෙම තරගාවලියේදී ඕස්ට්‍රේලියාවට එරෙහිව 4-0 ක විශිෂ්ට ජයග්‍රහණයක් ලබා ගැනීම කණ්ඩායමට ආශ්වාදයක් වුණා. මෙම තරගමාලාවේදී ඉන්දීය දඟ පන්දු යවන්නන් තම විරුද්ධවාදීන් පාලනය කළේ රවිචන්ද්‍රන් අශ්වින් සහ රවීන්ද්‍ර ජඩේජා යුගලය භාවිත කරමින්. ඕස්ට්‍රේලියානු පිතිකරණ ඒකකය ඔවුන්ගේ දඟ පන්දු යැවීමෙන් විනාශ කර දැමූවා.

තරගාවලියේ 2 වන ටෙස්ට් තරගය අතරතුර ඕස්ට්‍රේලියානු නායක මයිකල් ක්ලාක් ඉන්දීය කණ්ඩායම ආරක්ෂා කර ගැනීමට උත්සාහ කළේ අමුතු අත්හිටවීමක් කරමිනි. මයිකල් ක්ලාක් ජඩේජාට කඩුල්ල අහිමි වීමට පෙර ඕස්ට්‍රේලියාව ලකුණු 236/8 ක් විය.

ක්ලාක්, ඉනිම 237/9 ට අවසන් කිරීමට පෙර පන්දු කිහිපයක් ක්‍රීඩා කළහ. ඉන්දීය පිතිකරුවන් එක් අයෙකු හෝ දෙදෙනෙකු දැවී යාමෙන් ඔහු දවස අවසන් කිරීමට කැමති බවක් පෙනෙන්නට තිබුණි. ඉන්දියාව ලකුණු 503 ක් රැස් කළ අතර පසුව ටෙස්ට් ඉනිමකින් සහ ලකුණු 135 කින් ජයග්‍රහණය කිරීම නිසා මෙම සැලැස්ම ක්‍රියාත්මක නොවීය.

  1. අළු බදුන, 1 වන ටෙස්ට් තරගය, 1950

තණතීරුවේ සහය ලබා ගැනීම සඳහා ඉංග්‍රීසි කණ්ඩායම සිය ඉනිම කලින් අවසන් කළ තවත් එක් අවස්ථාවක් අළු බඳුන නැවත වරක් මෙම ලැයිස්තුවට ඇතුළත් කර තිබේ. පෙර අවස්ථාව මෙන් නොව, මෙවර ඔවුන් තරමක් සාර්ථකත්වයක් අත්කර ගත් නමුත් ඔවුන්ට ටෙස්ට් තරගය ජය ගැනීමට නොහැකි විය. අළු බඳුන 1950 ආරම්භක ටෙස්ට් තරගය සඳහා බ්‍රිස්බේන් සත්කාරකත්වය දැරූ අතර මුල් පිටියේදී පන්දුවට පහර දුන්නේය.

පළමු ඉනිමේදී ඕස්ට්‍රේලියාව ලකුණු 228 ක් රැස් කළ අතර නීල් හාවි ඉහළින් ලකුණු 50 ක් රැස් කළේය. එංගලන්තය හොඳ ආරම්භයක් ලබා ගත් නමුත් ඔවුන් 67/7 ක් දක්වා පහත වැටුණි. පිටියේ නායකයා ලෙස ෆ්‍රෙඩී බ්‍රවුන්ට තණතීරුව වෙනස් වී ඇති බව හැඟුණු හෙයින් ඔහු ඉක්මනින්ම ඉනිම 68/7 ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

දෙවන ඉනිමේදී ඕස්ට්‍රේලියාව ලකුණු 160 ක් ඉදිරියෙන් සිටියද ඉංග්‍රීසි වේග පන්දු යවන්නන් දෙවන ඉනිමේදී ලකුණු 32/7 දක්වා අඩු කළහ. ඕස්ට්‍රේලියානු නායකයා තම ඉංග්‍රීසි සගයා මෙන් ම දෘෂ්ටිවාදය භාවිතා කළ අතර ඔහුගේ පිතිකරුවන් ආපසු කැඳවීය. ජයග්‍රහණය සඳහා ලකුණු 193 ක් පසුපස හඹා ගිය එංගලන්තයට ලබා ගත හැකි වූයේ ලකුණු 122 ක් පමණි.

  1. බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් එංගලන්තය 4 වන ටෙස්ට් තරගය, 1968

ක්‍රීඩා කරන සෑම තරගමාලාවක්ම ජයග්‍රහණය කිරීමේ ආශාවක් තිබීම සතුටක් නමුත් එංගලන්තයට එරෙහි ඔවුන්ගේ 4 වන ටෙස්ට් තරගයේදී බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් පරාජයට හේතු විය. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස කලකිරුණු බටහිර ඉන්දීය නායක ශ්‍රීමත් ගාෆීල්ඩ් සොබර්ස් හට ඕනෑම වියදමකින් පෝර්ට් ඔෆ් ස්පේන් ටෙස්ට් තරගය ජය ගැනීමට අවශ්‍ය විය.

සෙමෝර් නර්ස් සහ රොහාන් කන්හයිගේ ශතක වාර්තා කරමින් බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් පිල කඩුලු 7 ක් දැවී ලකුණු 526 ක් රැස් කළේය. පළමු ඉනිමේ පෙරමුණ ගැනීමට එංගලන්තයට නොහැකි වූ අතර බැසිල් බුචර්ගේ කඩුලු 5 ක් දවාලීම නිසා එම ඉනිම ලකුණු 404 ක් ලබා ගැනීමට අවස්ථාව ලබා දුන්නේය.

පස්වන දිනයේදී බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් දෙවන ඉනිම 92/2 ක් ලෙස අවසන් කරමින් සොබර්ස් එඩිතර නමුත් අමුතු පියවරක් ගත්තේය. එංගලන්තයට ජයග්‍රහණය සඳහා ලකුණු 215 ක් අවශ්‍ය වූ අතර දවසේ ක්‍රීඩාවට පැය තුනකට ආසන්න කාලයක් ඉතිරි විය. නායක කොලින් කෞඩ්රි එංගලන්තය පෙරමුණට ගෙන ගිය අතර ජෙෆ් බෝයිකොට් සමඟ ඔහු පිටියේ රැඳී සිටිමින් එම තරගය කඩුලු 7 කින් ජය ගැනීමට සමත් විය. කණ්ඩායමක් සිය ඉනිම දෙකම අත්හිටවීමෙන් පසු ටෙස්ට් තරගයක් පරාජයට පත්වූ පළමු අවස්ථාව මෙයයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button