විදේශීය

ෆයිසර් එන්නතට ඇමරිකාවේත් අනුමැතිය – සියලු දෙනාට නොමිලේ

ෆයිසර්-බයෝටෙක් කොරෝනා වයිරස් එන්නත භාවිතය සදහා එක්සත් ජනපදය අවසර දී ඇත.

එක්සත් ජනපද ආහාර හා ඖෂධ පරිපාලනය (FDA) විසින් මෙලෙස හදිසි භාවිතය සඳහා එන්නතට අවසර ලබා දී ඇති අතර ඒජන්සිය පැවසුවේ එක්සත් ජනපදයේ ජීවිත 295,000 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් ජීවිතක්ෂයට පත් කළ වසංගතය සම්බන්ධයෙන් මෙය වැදගත් සන්ධිස්ථානයක් බවයි.

කොවිඩ් -19 ට එරෙහිව 95% ක් දක්වා ආරක්ෂාවක් ලබා දෙන මෙම එන්නත FDA විසින් ආරක්ෂිත සහ ඵලදායී ලෙස සලකනු ලැබීය. ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසුවේ පළමු එන්නත පැය 24 කට අඩු කාලයකදී එන්නත් කිරීම සිදුවන බවයි.

“අද අපේ ජාතිය වෛද්‍ය ප්‍රාතිහාර්යයක් කර තිබෙනවා” යැයි ට්‍රම්ප් පැවසීය.

සෞඛ්‍ය හා මානව සේවා ලේකම් ඇලෙක්ස් අසාර් සිකුරාදා මාධ්‍යවේදීන් අමතමින් කියා සිටියේ සඳුදා හෝ අඟහරුවාදා වන විට මහා පරිමාණ එන්නත් කිරීමේ වැඩසටහන ආරම්භ කිරීම සඳහා තම දෙපාර්තමේන්තුව කටයුතු කරන බවයි. ෆයිසර් එන්නත සඳහා එක්සත් රාජධානිය, කැනඩාව, බහරේනය සහ සෞදි අරාබිය යන රටවල නියාමන අනුමැතිය දැනටමත් ලැබී තිබේ. එම රටවල් මෙන්ම එක්සත් ජනපදය ද එන්නතෙහි පළමු මාත්‍රාව වැඩිහිටියන්ට, සෞඛ්‍ය සේවකයින්ට සහ හදිසි කාර්ය මණ්ඩලයට ලබා දෙනු ඇත.

එක්සත් ජනපදයේ නොවැම්බර් මාසයේ සිට කොරෝනා වයිරස් මරණ තියුනු ලෙස ඉහළ යමින් පවතී. බදාදා රට තුළ මරණ 3,000 කට වඩා වාර්තා වූ අතර එය ලෝකයේ ඕනෑම තැනක එක් දිනක් තුළ වාර්තා වූ ඉහළම අගයයි.

හදිසි භාවිතය, පූර්ණ අනුමැතියට සමාන නොවන අතර, ෆයිසර් එන්නත ලබා ගැනීම සඳහා වෙනම අයදුම්පතක් ගොනු කිරීම අවශ්‍ය වේ.

වොෂිංටන් පෝස්ට් පුවත්පත පැවසුවේ ධවල මන්දිරයේ මාණ්ඩලික ප්‍රධානී මාක් මෙඩෝස් විසින් සිකුරාදා එන්නත අනුමත කරන ලෙස හෝ ඉල්ලා අස්වීම ඉදිරිපත් කරන ලෙස FDA ප්‍රධානී හාන් වෙත නියෝග කර ඇති බවයි. එසේම, එක්සත් ජනපද මාධ්‍ය වාර්තා කළේ සිකුරාදා වන විට එන්නත භාවිතය අනුමත කරන ලෙස එෆ්ඩීඒ කොමසාරිස් හාන්ට නියෝග කර ඇති බවයි. නමුත් හාන් එක්සත් ජනපද මාධ්‍යයට පැවසුවේ එන්නත අනුමත කිරීම සම්බන්ධයෙන් “කඩිනමින් වැඩ කිරීමට දිගටම ධෛර්යමත් කර ඇති” බවත්, මාණ්ඩලික ප්‍රධානියාගේ දුරකථන ඇමතුම මාධ්‍ය නිරූපණය “අසත්‍ය” බවත්ය.

“පුද්ගලයෙකුට මෙම එන්නත ලැබුණු විට, ඔවුන්ගේ ශරීරය ස්පයික් ප්‍රෝටීන වල පිටපත් නිපදවන අතර එය රෝගයක් ඇති නොකරයි. නමුත් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ආරක්ෂාකාරී ලෙස ප්‍රතික්‍රියා කිරීමට ඉගෙන ගන්නා අතර [කොවිඩ් -19] ට එරෙහිව ප්‍රතිශක්තිකරණ ප්‍රතිචාරයක් ඇති කරයි.” යැයි සෞඛ්‍ය අංශ පවසයි.

“මෙම එන්නත සියලුම ඇමරිකානුවන්ට නොමිලේ ලබා දීමට අපි වගබලා ගන්නවා” යැයි ට්‍රම්ප් ට්විටර්හි පළ කරන ලද පටිගත කරන ලද වීඩියෝවකින් පැවසීය. “අපි දැනටමත් එන්නත රටේ සෑම ප්‍රාන්තයකටම සහ සිප් කේතයකට නැව්ගත කිරීම ආරම්භ කර තිබෙනවා. පළමු එන්නත පැය 24 කටත් අඩු කාලයකින් ලබා දෙනු ඇත.” යි ද ඔහු පැවසීය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button