දේශපාලන

බයිඩ්න්ගේ ආසියා ප්‍රතිපත්තිය

නිකුත් වෙමින් තිබෙන ඡන්ද ප්‍රතිඵල හා අමරිකානු දේශපාලන රැල්ල දෙස සැලකීමේ දී හාස්කමක් නොවන්නට, ඇමරිකාවේ 46 වන ජනාධිපතිවරයා බවට ජෝ බයිඩ්න් පත්වනු ඇත.

ඔහු ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂයේ ජනාධිපතිධුර අපේක්ෂකයා වනවා පමණක් නොව, 2009-2017 බරක් ඔබාමාගේ උප ජනාධිපතිවරයා ද වන නිසා ඔහුගේ පාලනය සම්බන්ධයෙන් යම් යම් පෙරයීම් කිරීම පහසු කරයි. මේ වන විට පළවන දේශපාලන අනාවැකි අනුව, බොහෝ විට ජෝ බයිඩ්න්ගේ රාජ්‍ය ලේකම් (විදේශ කටයුතු පිළිබද අමාත්‍යවරයා) බවට පත්වනු ඇත්තේ සමන්තා පවර් ය. ඇය 2003-2017 යන 14 වසරක කාලයේ ඇමරිකානේ එක්සත් ජාතික සංවිධාන තානාපතිවරියා (නිත්‍ය නියෝජිත) ලෙස කටයුතු කළා.

කෙසේ නමුත්, බයිඩ්න් – හැරිස් පාලනයේ ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශය මැතිවරණයට පෙර නිකුත් වුණා. එහි බයිඩ්න් ජනාධිපතිවරයා යටතේ රට ගෙනයන ප්‍රතිපත්ති සම්බන්ධයෙන් සදහන්. ඒ වාගේම, ඔහුගේ ආසියා කලාපයට අදාල විදෙස් ප්‍රතිපත්ති ද පැහැදිලිය දක්වා තිබේ.

පහත දැක්වෙන්නේ ජෝ බයින්ඩ්නේ විදෙස් ප්‍රතිපත්තියේ ආසියානු ප්‍රතිපත්තියයි.

ආසියානු ප්‍රතිපත්තිය

පැසිෆික් බලවතෙකු ලෙස, අපගේ හවුල් සමෘද්ධිය, ආරක්ෂාව සහ සාරධර්ම ඉදිරියට ගෙනයාමට සහ එහි දිග හැරෙන පැසිෆික් සියවස හැඩගස්වා ගැනීමට එහි සහචරයින් සහ හවුල්කරුවන් සමඟ එක්සත් ජනපදය සමීපව කටයුතු කළ යුතුය.

චීනය

චීනයට ඩිමොක්‍රටිකයින්ගේ ප්‍රවේශය මඟ පෙන්වනු ලබන්නේ ඇමරිකාවේ ජාතික අවශ්‍යතා සහ අපගේ සගයන්ගේ අවශ්‍යතා මත වන අතර ඇමරිකානු ශක්තියේ ප්‍රභවයන් වන අපේ සමාජයේ විවෘතභාවය, අපේ ආර්ථිකයේ ගතිකත්වය සහ හැඩගැස්වීමට සහ බලාත්මක කිරීමට අපගේ සන්ධානවල බලය වෙත යොමු වනු ඇත. අපගේ සාරධර්ම පිළිබිඹු කරන ජාත්‍යන්තර සම්මතයන්. එම ශක්තීන් අවතක්සේරු කිරීමෙන් අප “චීනය කෙරෙහි දැඩි” නොවනු ඇත. එය චීන කොමියුනිස්ට් පක්ෂයට තෑග්ගක් වනු ඇත.

අපි පිළිබඳ ගැඹුරු ආර්ථික, ආරක්ෂාව සහ මානව හිමිකම් පිළිබඳ අප සිටින තැනට පසුපසට තල්ලු කිරීමේදී ඩිමොක්‍රටිකයින් පැහැදිලි, ශක්තිමත් සහ ස්ථාවර වනු ඇත. ඩොලරය, නීතිවිරෝධී සහනාධාර සහ බුද්ධිමය දේපළ සොරකම් කිරීම වැනි මුදල් පරිහරණය සහ වැරදි ලෙස විනිමය අනුපාතයකින් ප්‍රතිලාභ ලබා ගැනීම ඇතුළුව චීන රජය විසින් අසාධාරණ වෙළඳ භාවිතයන්ගෙන් ඩිමොක්‍රටිකයින් ඇමරිකානු කම්කරුවා ආරක්ෂා කරනු ඇත.අපි මිතුරන් හා සගයන් එක්රැස් කරන්නෙමු. චීනය හෝ ජාත්‍යන්තර සම්මතයන්ට හානි කිරීමට වෙනත් ඕනෑම රටක් දරන උත්සාහයන්ට එරෙහිව ලෝකය පසුබසිනු ඇත.

ඩිමොක්‍රටිකයින් විශ්වාස කරන්නේ චීන අභියෝගය මූලික වශයෙන් මිලිටරි එකක් නොවන බවත්, නමුත් අපි ආක්‍රමණය වැළැක්වීමට සහ ප්‍රතිචාර දක්වනු ඇති බවත්ය. දකුණු චීන මුහුදේ දී චීන හමුදාව බිය ගැන්වීම.තෝවාන් තායිවාන සබඳතා පනතට කැපවී සිටින අතර එය දිගටම කරගෙන යනු ඇත තායිවානයේ ජනතාවගේ කැමැත්තට හා යහපතට අනුකූලව හරස් සමුද්‍ර ගැටලු සාමකාමීව විසඳීමට සහාය වීම. ජනාධිපති ෂී ජින් පිං හොංකොං හි ස්වයං පාලනයට බාධා කරන විට ඔහු සමඟ සිටීම වෙනුවට ඩිමොක්‍රටිකයින් එහි පුරවැසියන්ගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් පෙනී සිටිනු ඇත.

හොංකොං හි ස්වයං පාලනයට යටත් වීම සඳහා වගකිව යුතු නිලධාරීන්, මූල්‍ය ආයතන, සමාගම් සහ පුද්ගලයින් අනුමත කිරීම ඇතුළුව අපි හොංකොං මානව හිමිකම් සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පනත සම්පූර්ණයෙන් බලාත්මක කරන්නෙමු. උයිගර් මානව හිමිකම් ප්‍රතිපත්ති පනත මගින් සපයනු ලබන මෙවලම් භාවිතා කරමින් චීනයේ කඳවුරුවල මිලියනයකට අධික උයිගර්වරු සහ අනෙකුත් ජනවාර්ගික සුළුතරයන් සිරගත කිරීම හෙළා දැකීමට අපි ලෝකය එක් කරන්නෙමු. ස්වයං පරාජිත, ඒකපාර්ශ්වික තීරුබදු යුද්ධවලට හෝ නව සීතල යුද්ධයක උගුලට හසු නොවී ඩිමොක්‍රටිකයින් මෙම උපක්‍රමය අනුගමනය කරනු ඇත. එම වැරදිවලින් සිදුවන්නේ චීනයේ බර අතිශයෝක්තියට නැංවීම, අපගේ ප්‍රතිපත්තිය අධික ලෙස මිලිටරීකරනය කිරීම සහ ඇමරිකානු කම්කරුවන්ට හිංසා කිරීම පමණි.

දේශගුණික විපර්යාස සහ අවිහිංසාවාදය වැනි අන්‍යෝන්‍ය උනන්දුවක් දක්වන කාරණා සම්බන්ධයෙන් සහයෝගීතාවයෙන් කටයුතු කරන අතරම එක්සත් ජනපද-චීන ​​එදිරිවාදිකම් ගෝලීය ස්ථාවරත්වය අවදානමට ලක් නොකිරීමට වගබලා ගන්නා අතරම ඇමරිකාව චීනය සමඟ අපගේ සම්බන්ධතාවයට විශ්වාසය තැබිය යුතුය.

අපගේ හවුල්කරුවන් අවමානයට ලක් කිරීම සහ අපගේ සහචරයින් අතර ආතතීන් දිරිගැන්වීම වෙනුවට, එක්සත් ජනපදය ජපානය, දකුණු කොරියාව සහ ඕස්ට්‍රේලියාව ඇතුළු කලාපයේ අපගේ ප්‍රධාන සහචරයින් සමඟ සහ සබඳතා ශක්තිමත් කිරීමට කටයුතු කරනු ඇති අතර තායිලන්තය සමඟ අපගේ සන්ධාන සහතික කිරීමට අපි කටයුතු කරන්නෙමු. පිලිපීනය ජීවත් වන්නේ අපේ ජනතාව බෙදාගන්නා සාරධර්මවලට අනුව ය.

අපගේ සහචරයින් සමඟ – සහ උතුරු කොරියාව සමඟ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකත්වය තුළින් – අපි උතුරු කොරියාවේ න්‍යෂ්ටික වැඩපිළිවෙල සහ එහි කලාපීය යුදමය තර්ජනය සීමා කර පාලනය කරමු. න්‍යෂ්ටික න්‍යෂ්ටිකකරණයේ දිගුකාලීන ඉලක්කය ඉදිරියට ගෙන යාම සඳහා තිරසාර, සම්බන්ධීකරණ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික ව්‍යාපාරයක් අපි ගොඩනඟමු.

උතුරු කොරියාවේ ජනතාව-ඩිමොක්‍රටිකයින් මානුෂීය ආධාරවලට සහාය දෙන බවත්, එහි දළ මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් නතර කරන ලෙස පාලන තන්ත්‍රයට බලපෑම් කරන බවත් අපි අමතක නොකරමු. අග්නිදිග ආසියානු ජාතීන්ගේ සංගමය වැනි කලාපීය බහුපාර්ශ්වික ආයතන සමඟ ශක්තිමත් ලෙස සම්බන්ධ වීමට ඇති අපගේ කැපවීම අපි නැවත පණගන්වන්නෙමු. එමඟින් නීතියේ ආධිපත්‍යය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට සහ පැසිෆික් සාගරයේ දෙපස තිරසාර, සියල්ල ඇතුළත් ආර්ථික වර්ධනයක් අපට උපකාරී වනු ඇත.

ලෝකයේ විශාලතම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය, විශාල විවිධත්වයක් ඇති රටක් සහ වැඩෙන ආසියා-පැසිෆික් බලවතෙකු වන ඉන්දියාව සමඟ අපගේ උපායමාර්ගික හවුල්කාරිත්වය සඳහා අපි දිගටම ආයෝජනය කරන්නෙමු.

උපුටා ගැනීම අවසන්

by @iamBharatha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button