විදේශීය

කොරෝනාවෙන් ගොඩ එන්න යුරෝපා සංගමය ට්‍රිලියන 1.8 ක් අරමුදලක්

යුරෝපා සංගම් නායකයින් විසින් දැවැන්ත දිගුකාලීන අයවැයක් සහ කෝවිඩ් ප්‍රතිසාධන පැකේජයක් පිළිබඳ ගිවිසුමක් ඊයේ (10) අත්සන් කළා.

යුරෝපා සංගම් කවුන්සිලයේ සභාපති චාල්ස් මයිකල් බ්‍රහස්පතින්දා ප්‍රකාශ කළේ, යුරෝ ට්‍රිලියන 1.82 (ඩොලර් ට්‍රිලියන 2.21) ක අවුරුදු හතක අයවැය සහ ප්‍රතිසාධන පැකේජයක් මෙලෙස අත්සන් කළ බවයි. එය වෛරසයෙන් ආර්ථිකය විනාශයට පත්ව ඇති බොහෝ යුරෝපීය රටවලට අත්‍යවශ්‍ය යැයි වැදගත් වනු ඇත.

වර්ෂය අවසන් වීමට පෙර 2021-2027 සඳහා අයවැය සම්මත කර ගැනීමට නායකයින් අපොහොසත් වූයේ නම්, ඉදිරි අභියෝගාත්මක කාලය සීමිත සම්පත් මත ක්‍රියාත්මක වීමට බල කෙරෙනු ඇත.

කෙසේ නමුත්, පෝලන්තය සහ හංගේරියාව ජූලි මාසයේදී මෙම ගනුදෙනුවට එකඟ වූ නමුත් පසුව එය නිෂේධ කරනු ලැබුවේ යුරෝපයේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ප්‍රමිතීන් උලඋල්ලංඝනය කිරීම සඳහා නව යාන්ත්‍රණය ඉලක්ක කර ගත හැකිය යන බියෙනි. දෙදින සමුළුවට පෙර යුරෝපා සංගම් තානාපතිවරුන් සහ නිලධාරීන් කියා සිටියේ යුරෝපා සංගමයේ ඉහළම අධිකරණය වන යුරෝපා අධිකරණයේ තීන්දුවකින් තොරව කිසිදු රටකට එරෙහිව නීති යාන්ත්‍රණයේ පාලනය භාවිතා නොකරන බවයි.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button