විදේශීය

ලොක්ඩවුන් නිසා ගැබ්ගැනීම් වාර්තාගත ලෙස ඉහළට

COVID-19 වසංගතය මැඩපැවැත්වීමට ලෝකයේ බොහෝ දෙනා උත්සාහ කරන අතර, පිලිපීනයට වෛරසය පැතිරීම පාලනය කිරීම සහ සැලසුම් නොකළ ගැබ් ගැනීම්වල “වසංගතයක්” අතර ගැටගැසීමට සිදුව තිබේ.

එක්සත් ජාතීන්ගේ ජනගහන අරමුදලට (UNFPA) අනුව පිලිපීනයේ ගැබ්ගැනීම් අනුපාතය සියයට 42 කින් ඉහළ ගොස් ඇතැයි සමීක්ෂණ වාර්තාවක් පවසනවා. නිරෝධායන පියවර මගින් කාන්තාවන්ට, පවුල් සැලසුම් අවශ්‍යතා සඳහා ප්‍රවේශ වීම සීමා කිරීම නිසා මාතෘ මරණ ද ඉහළ යමින් පවතින බව වාර්තා වේ. මෙම සංඛ්‍යා ද ඉදිරියේ වසංගතයක් වනු ඇතැයි UNFPA වැඩසටහන් නිලධාරි අයිමේ සැන්ටොස් පැවසීය. වසංගතය මැද වුවද පිලිපීන රජය වේගයෙන් වර්ධනය වන ජනගහනය පාලනය කිරීමට උත්සාහ කරමින් සිටී.

පිලිපීනය, අග්නිදිග ආසියාවේ ජනගහනයේ ඉහළම වර්ධනය නියෝජනය කරමින් 2000 සිට 2015 දක්වා රටේ ජනගහනය මිලියන 76 සිට මිලියන 100 දක්වා වර්ධනය විය. පිලිපීනයේ ගබ්සාව හදිසි ලෙස තහනම් කිරීම සඳහා කාන්තා අයිතිවාසිකම් සහ සෞඛ්‍ය කණ්ඩායම් බලපෑම් කිරීමට පටන් ගත් වහාම එය සිදු විය. ගබ්සාව, කතෝලික ආගමේ තහනම් හා සීමිත මාතෘකාවක් ලෙස සලකනු ලබන අතර නීති සංශෝධනය කිරීමට දරන ඕනෑම උත්සාහයක් මෙතෙක් සාර්ථක වී නැත.

පිලිපීනයේ ජනගහන ආයතනයේ (යූපීපීඅයි) කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ, අගුලු දැමීමේ පියවර නිසා මිලියන ගණනක් පිලිපීන කාන්තාවන්ට පවුල් සැලසුම් සේවා සහ මාතෘ සෞඛ්‍ය සේවා සඳහා ප්‍රවේශයක් නොමැති බවයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button