විදේශීය

ට්විටර් හා ෆේස්බුක්, ට්‍රම්ප්ට භ්‍රහ්මදණ්ඩනය දෙයි

මැතිවරණයට විරෝධය දැක්වීම සඳහා ඔහුගේ ආධාරකරුවන් කැපිටල් ගොඩනැගිල්ලට කඩා වැදීමෙන් පසුව ෆේස්බුක් හා ට්විටර්, අමරිකානු ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප්ගේ ගිණුම්වලට අගුලු දැමීමට පියවර ගෙන ඇත.

ට්විටර් කියා සිටියේ ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප්ගේ ගිණුම පැය 12 ක් අගුළු දමා ඇති බවත්, එය ස්ථිරවම අත්හිටුවන බවට පළමු වරට අනතුරු ඇඟවූ බවත් ය.

ට්‍රම්ප්ගේ ට්විටර් නීති උල්ලංඝනය කිරීම තාවකාලික අගුලෙන් පිළිබිඹු වන බව සමාගම පවසයි.

“අපගේ සිවිල් අඛණ්ඩතා ප්‍රතිපත්තිය නැවත නැවතත් හා දැඩි ලෙස උල්ලංඝනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් පළ කරන ලද @realDonaldTrump ට්වීට් තුනක් ඉවත් කිරීමට අපට අවශ්‍ය වී තිබේ.” ට්විටර් පවසයි. “මෙයින් අදහස් කරන්නේ මෙම ට්වීට් ඉවත් කිරීමෙන් පසු @realDonaldTrump හි ගිණුම පැය 12 ක් අගුළු දමා ඇති බවයි. ට්වීට් ඉවත් නොකළහොත් ගිණුම අගුළු දමාම පවතිනු ඇත.”

ට්විටර් තවදුරටත් කියා සිටියේ “අනාගත උල්ලංඝනයන් හේතුවෙන් @realDonaldTrump ගිණුම ස්ථිරවම අත්හිටුවනු ඇත” යනුවෙනි

ට්‍රම්ප්ට තම ගිණුම තුළ පැය 24 ක් යනතුරු කිසිවක් පළ කිරීම ෆේස්බුක් විසින් අවහිර කර ඇති අතර, කැරැල්ලට සහභාගී වූ තම ආධාරකරුවන්ට ඔහු විසින් පළ කරන ලද වීඩියෝවක් ඉවත් කිරීමෙන් පසුව සමාගම පවසා තිබේ. ෆේස්බුක් සතු ඉන්ස්ටග්‍රෑම්හි ද පැය 24 ක වාරණයකට ට්‍රම්ප් මුහුණ දෙනු ඇත.

“ජනාධිපති ට්‍රම්ප්ගේ පිටුවට එරෙහි ප්‍රතිපත්ති උල්ලංඝනයන් දෙකක් අපි තක්සේරු කර ඇති අතර එමඟින් පැය 24 පුරා විශේෂාංග අවහිරයක් ඇති වනු ඇත. එයින් අදහස් වන්නේ එම කාලය තුළ ගිණුමේ කිසිවක් පළ කිරීමේ හැකියාව ඔහුට අහිමි වනු ඇති බවයි” යනුවෙන් ෆේස්බුක් ට්විටර් පණිවිඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

ෆේස්බුක් ප්‍රතිපත්ති දිගින් දිගටම උල්ලංඝනය කරන්නේ නම් ට්‍රම්ප්ට ස්ථිර අත්හිටුවීමකට මුහුණ දිය හැකිද යන ප්‍රශ්නවලට ෆේස්බුක් ප්‍රකාශක ඇන්ඩි ස්ටෝන් වහාම ප්‍රතිචාර දැක්වා නැත.

මෙම නිවේදනය ට්‍රම්ප්ගේ ගිණුමට එරෙහිව සමාජ මාධ්‍ය සමාගම් දෙකම විශාල ලෙස තීව්‍ර කිරීමක් සනිටුහන් කරන අතර ට්‍රම්ප් වේදිකාවලින් තහනම් කරන ලෙස සිවිල් අයිතිවාසිකම් කණ්ඩායම් විසින් කරන ලද ඉල්ලීම්වලට ප්‍රතිචාර දක්වයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button