විදේශීය

ප්‍රංශය සති හයකට පසු ලොක්ඩවුන් ඉවත් කරයි

සති හයක් පුරා පැවති දීර්ඝ දෙවෙනි අගුලු දැමීම මේ මස 15 වෙනිදා සිට ඉවත් කරන බව ප්‍රංශය පවසනවා.

අගමැති ජීන් කැස්ටෙක්ස් මාධ්‍ය හමුවේ කියා සිටියේ, එතැන් පටන් සති තුනක අවම කාලයක් රාත්‍රී කාලයේ දී ඇදිරිනීතිය ක්‍රියාත්මක කරන බවයි. එහි අරමුණ වන්නේ උත්සව සමයේ දී සිදුවිය හැකි පාලනය කරගත් නොහැකි රාත්‍රී සාද හා ඒකරාශීවීම් වැලැක්වීමය. ඒ අනුව මේම රාත්‍රී ඇදිරිනීතිය 2021 වසර ආරම්භයේදීද එලෙසම ක්‍රියාත්මක වනු ඇත.

තව ද දෙසැම්බර් 15 වනිදායින් පසු ක්‍රියාත්මක විශේෂ වැඩසටහන් පිළිබඳවද අග්‍රාමාත්‍යවරයා පැහැදිළි කළා. අගමැතිවරයාට අනුව; අගුලු දැමීම අගෝස්තු 15 වැනිදා ඉවත් කරනු ඇති අතර, නිවසින් පිටතට යන ගමනට අත්‍යවශ්‍ය හේතුවක් හෝ සහතික කිරීමක් (අවසර පත්‍රය) අවශ්‍ය නොවේ. නමුත්, රාත්‍රී 8 සිට උදෑසන 6 දක්වා ඇඳිරි නීතිය හඳුන්වා දෙනු ඇත.

දෙසැම්බර් 15 වන දින නැවත විවෘත කිරීමට නියමිතව තිබූ සිනමාහල්, සිනමාහල් සහ වෙනත් සංස්කෘතික මධ්‍යස්ථාන අවම වශයෙන් ජනවාරි 7 වනදා දක්වා වසා තබනු ඇති බව සදහන් කළ ප්‍රංශ අගමැතිවරයා, සැලසුම් කර ඇති පරිදි අවම වශයෙන් ජනවාරි 20 වනදා දක්වා බාර්, අවන්හල් සහ ජිම් වසා තබනු ඇති බව ද කිය සිටියා.

ආගමික සේවාවන් පිළිබඳ නීති එලෙසම පවතින අතර ඇඳිරි නීතිය දෙසැම්බර් 24 වන දින ඉවත් කරනු ඇත, නමුත් කලින් යෝජනා කළ පරිදි දෙසැම්බර් 31 දින එසේ ඇදිරිනීතිය ඉවත් නොවනු ඇති බව ද ඔහු සදහම් කළේය.

ඇඳිරිනීතිය දැඩි ලෙස බලාත්මක වන අතර රාත්‍රී 8 ත් 6 ත් අතර කාලය තුළ පිටත සිටීම සඳහා පහත සඳහන් හේතු පමණක් පිළිගනු ලැබේ. ඒ, වැඩ කිරීම හෝ රැකියාවට යාම සහ ගමන් කිරීම, අත්‍යවශ්‍ය පවුල් හේතු (පවුල් චාරිකා ඇතුළුව), වෛද්‍ය හේතු, අවශ්‍යතා ඇති පුද්ගලයෙකුට ආධාර සැපයීම, බල්ලා ඇවිදවීම (ඇඳිරි නීතිය අතරතුර ව්‍යායාම සඳහා සංචාරය කිරීමට අවසර නැත) යන ඒවාය.

ඇඳිරි නීතිය යටතේ නිවසින් පිටතට යන සෑම සංචාරයක් සඳහාම සහතික කිරීමක් අවශ්‍ය වන අතර රාත්‍රියේදී පෝරමයක් නොමැතිව සොයාගත් පුද්ගලයින්ට යුරෝ 135 ක දඩයක් නියම වනු ඇත.

කොවිඩ් සමඟ සෑම මිනිත්තුවකම එක් පුද්ගලයෙකු රෝහල් ගත කරනු ලබන බව ද පසුගිය පැය 24 තුළ කොවිඩ් රෝගියෙකු සෑම මිනිත්තු හතකට වරක් දැඩි සත්කාර සඳහා ඇතුළත් කර ඇති බව ද අගමැතිවරයා සදහන් කළේය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button