විදේශීය

ප්‍රංශය කෝවිඩ් නීති දැඩි කරයි

එළඹෙන් සෙනසුරාදා සිට, සවස 6.00 සිට ක්‍රියාත්මක වන පරිදි රටපුරා ඇදිරිනීතිය පණවන බව ප්‍රංශ අග්‍රාමාත්‍ය ජීන් කැස්ටෙත්ස් අද (14) පැවසුවා.

ඒ අනුව, ඇඳිරි නීතිය අවම වශයෙන් සති දෙකක්වත් ක්‍රියාත්මක වන බව ද කැස්ටෙක්ස් ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී පැවසීය.

මේ වන විට ප්‍රංශයේ බොහෝ කලාප රාත්‍රී 8.00 සිට ඇඳිරි නීතිය යටතේ පාලනය වන අතර, රටේ සමහර ප්‍රදේශ, විශේෂයෙන් දැඩි ලෙස පීඩාවට පත් නැගෙනහිර ප්‍රදේශ, දැනටමත් කොරොන වයිරස් ආසාදන වලක්වා ගැනීම සඳහා සවස 6:00 ට පමණ දැඩි ඇඳිරි නීතිය පණවයි.

අග්‍රාමාත්‍ය කැස්ටෙක්ස් තවදුරටත් පැවසුවේ වසර අවසාන නිවාඩු කාලයෙන් පසුව බොහෝ බියක් ඇතිවිය හැකි ආසාදනයක් ඇති නොවූ නමුත් සෞඛ්‍ය තත්වය නරක අතට හැරේ නම් “ප්‍රමාදයකින් තොරව” නව අගුලක් පැනවිය හැකි බවයි. තත්වය “පාලනය යටතේ” පවතින නමුත් තවමත් “අවධානම් තත්ත්වයේ පසුවන” බව ඔහු පැවසීය. පාසල් විවෘතව පවතිනු ඇත. නමුත් ගෘහස්ථ ක්‍රීඩා කටයුතු නැවත වරක් තහනම් කර ඇත.

යුරෝපීය සංගම් නොවන ගමනාන්ත වලින් ප්‍රංශයට පැමිණෙන සංචාරකයින්ට පැය 72 කට වඩා අඩු පැරණි පීසීආර් පරීක්ෂණ වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කළ යුතු බවත් එලෙස පැමිණෙන අය දින හතක් ස්වයං හුදකලා විය යුතු බවත් කැස්ටෙක්ස් පැවසීය. එවිට ඔවුන්ට දෙවන පරීක්ෂණය කිරීමට සිදු වනු ඇත.

කොරෝනා වයිරසය ප්‍රංශයේ 69,000 කට වැඩි පිරිසක් ජීවිතක්ෂයට පත්ව ඇති අතර එය ලොව හත්වන වැඩිම මරණ සංඛ්‍යාවයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button