විදේශීය

ට්විටර්හි සිටි ක්‍රියාකාරීම රාජ්‍ය නායකයා – ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප්ට සදාකාලික තහනමක්

ජනාධිපති ට්‍රම්ප්ට සිය වේදිකාව භාවිතය ස්ථිරවම අත්හිටුවා ඇති බව ට්විටර් සමාගම පවසයි.

“@realDonaldTrump ගිණුමේ මෑත කාලීන ට්වීට් හා ඒවා වටා ඇති සන්දර්භය සමීපව සමාලෝචනය කිරීමෙන් පසුව, ප්‍රචණ්ඩත්වය තවදුරටත් උසිගැන්වීමේ අවදානම හේතුවෙන් අපි ගිණුම ස්ථිරවම අත්හිටුවා ඇත්තෙමු” යැයි ඔවුන් සදහන් කරයි. “මේ සතියේ බිහිසුණු සිදුවීම් සන්දර්භය තුළ, ට්විටර් රීති අතිරේක උල්ලංඝනය කිරීම් මෙම ක්‍රියාමාර්ගයටම හේතු විය හැකි බව අපි බදාදා පැහැදිලි කළෙමු.”

ට්විටර් ප්‍රකාශ කළේ ප්‍රචණ්ඩත්වය උත්කර්ෂයට නැංවීමට එරෙහි සමාගමේ ප්‍රතිපත්තිය උල්ලංඝනය කර ඇති බවයි.

“මට ඡන්දය දුන් 75,000,000 ශ්‍රේෂ්ට ඇමරිකානු දේශප්‍රේමීන් වන අමෙරිකා ෆර්ස්ට් සහ ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයට අනාගතයේ දී යෝධ හඩක් ලැබෙනු ඇත. ඔවුන්ට කිසිදු ආකාරයකින්, හැඩයකින් හෝ ආකාරයකින් අසාධාරණ ලෙස සලකනු නොලැබේ !!!” සහ  “ඉල්ලා ඇති සියලු දෙනාටම, මම ජනවාරි 20 වන දින සමාරම්භක උත්සවයට නොයමි.” යනුනෙන් පණිවිඩ දෙකක් ඔහු විසින් ප්‍රසිද්ධ කළේය.

සමාරම්භක උත්සවය පිළිබඳ පණිවිඩය මැතිවරණය නීත්‍යානුකූල නොවන බවට තවදුරටත් කරන ප්‍රකාශයක් ලෙස සැලකිය හැකි බව ට්විටර් ප්‍රකාශ කළේය. ආරම්භක උත්සවය ප්‍රචණ්ඩත්වයට “ආරක්ෂිත” ඉලක්කයක් වනු ඇති බවට ට්‍රම්ප් පවසන අතට ඔහු එයට සහභාගී නොවන බවත් එහි සඳහන් විය.

ඇමරිකානු දේශප්‍රේමීන් පිළිබඳ ට්‍රම්ප්ගේ අනෙක් ප්‍රකාශයෙන් ඇඟවුණේ, “ඔහු මැතිවරණය ජයග්‍රහණය කළ බව විශ්වාස කරන අයට දිගටම සහයෝගය දැක්වීමට, බල ගැන්වීමට සහ ආරක්ෂා කිරීමට ඔහු සැලසුම් කර ඇති” බවයි.

“තහනමක් මග හැරීම සඳහා වෙනත් ගිණුමක් භාවිතා කරන බව පැහැදිලි නම්, එය අත්හිටුවීමට ද යටත් වේ” යනුවෙන් ට්විටර් නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටී.

“ජනාධිපතිවරයාගේ නිල ගිණුම සහ වයිට්හවුස් වැනි රජයේ ගිණුම් සැලකීමේ දී, අපි එම ගිණුම් අත්හිටුවන්නේ නැත, නමුත් ඒවායේ භාවිතය සීමා කිරීමට පියවර ගන්නෙමු. කෙසේ වෙතත්, මෙම ගිණුම් නියමිත වේලාවට නව පරිපාලනයට මාරු කරනු ලබන අතර ට්විටර් විසින් එය අත්හිටුවනු නොලැබේ.”

ට්විටර් ප්‍රතිපත්තිය මඟින් ට්‍රම්ප් ඔහු වෙනුවෙන් ට්විටර් ගිණුමක් පවත්වාගෙන යාම සඳහා තෙවන පාර්ශවයකට යොමු කිරීම ද තහනම් කරනු ඇත.

සිකුරාදා සවස 8.30 ට පමණ ට්විටර් තහනම මගහැරීමේ ප්‍රතිපත්තිය අත්හදා බැලීමට ට්‍රම්ප් උත්සාහ කළේ ඔහු හෝ ඔහු වෙනුවෙන් ක්‍රියා කරන අයෙකු @POTUS ගිණුමෙන් ට්වීට් හතරක් ප්‍රකාශයට පත් කළ අවස්ථාවේදීය.

“මා දීර්කාඝලයක් තිස්සේ පවසන පරිදි, ට්විටර් නිදහසේ කතා කිරීම තහනම් කිරීමෙහිලා තව දුරටත් ඉදිරියට ගොස් ඇත. අද රාත්‍රියේ ට්විටර් සේවකයින් ඩිමොක්‍රටිකයින් සහ රැඩිකල් වම සමඟ සම්බන්ධීකරණය කර මගේ ගිණුම ඔවුන්ගේ වේදිකාවෙන් ඉවත් කර මාව නිහඩ කර ඇත” යැයි එම ගිණුම භාවතයෙන් ඔහු ට්වීට් කර ඇත. නමුත් එම පණිවිඩය ක්ෂණිකව අතුරුදහන් විය.

ට්විටර් සීඑන්එන් වෙත පවසා ඇත්තේ ට්‍රම්ප්ගේ ව්‍යාපාරයේ ගිණුම ද ස්ථිරවම තහනම් කර ඇති බවයි. @TeamTrump අත්හිටුවීමට පෙර, ට්‍රම්ප් @POTUS ගිණුමෙන් පළ කිරීමට උත්සාහ කළ ට්වීට් හතරේම ත්‍රෙඩ් එක බෙදාගෙන තිබේ. ට්විටර් විසින් ට්‍රම්ප්ගේ මැතිවරණ ගිණුම ස්ථිරවම තහනම් කිරීමෙන් පසුව, එම ව්‍යාපාරයේ සමාජ මාධ්‍ය අධ්‍යක්ෂ මයික් හාන් ඊට විරුද්ධ විය.

 

ට්විටර් සටහන් කර ඇති පරිදි, ට්‍රම්ප්ට ඔහුගේ සුදු ජාතිකවාදී ආධාරකරුවන් වෙනුවෙන් ට්වීට්, ෆේස්බුක් පෝස්ට් සහ යූ ටියුබ් වීඩියෝ පළ කිරීමට ඉඩ දීම ‘තවදුරටත් ප්‍රචණ්ඩත්වය අවුලුවාලීමේ අවදානමක් ඇත.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button