විදේශීය

තල්මසුන් සිරකළ සිරගෙයක් මුහුද යට

රුසියාවේ පැසිෆික් වෙරළට ඔබ්බෙන් ගිනිකොනදිග නැකෝඩ්කා නගරයට ආසන්නයේ පිහිටි කුඩා වටපිටාවක් තුළ ඉතා කුඩා ස්ථානයක කැටේෂන් 100 ක් පමණ තබා ඇත. සත්තව ක්‍රියාකාරීන් පවසන ආකරයට එය “තල්මසුන්ගේ සිරගෙයක්” ලෙස හඳුන්වන අතර ඕර්කාස් 11 ක් සහ බෙලූගා තල්මසුන් 90 ක් එහි සිරගත කර සිටිනු දක්නට ලැබේ. මෙය මුළුමනින්ම නීති විරෝධී ය. තල්මසුන් සහ ඩොල්ෆින් සංරක්ෂණයට අනුව, මේ ආකාරයෙන් රඳවා තබා ඇති විශාලතම සාගර සතුන් සංඛ්‍යාව මෙය වන අතර, නීතිවිරෝධී ලෙස කුඩා පරිශ්‍රයන්හි ඕර්කාස් සහ බෙලූගා තබා තිබේද යන්න පිළිබඳව නඩු පවරන්නන් විමර්ශනය කරන බව පැවසේ.

තල්මසුන් අල්ලා චීනයට විකුණනු ලැබේ….

මෙම සිරගෙවල් වල දමා ඇති තල්මසුන් විශේෂයන් වාණිජමය අරමුණු සඳහා අල්ලාගෙන තබා ඇති බවට සාක්ෂි තිබේ. ටෙලිග්‍රාෆ් පුවත්පතට අනුව, ඕර්කා තල්මසෙකුට අසල්වැසි චීනයේ සාගර තේමා උද්‍යාන කර්මාන්තයේ දී ඩොලර් මිලියන 6 කට වඩා ලබා ගත හැකි බව වාර්තා වේ. චීනයේ සමුද්‍ර උද්‍යාන 60 කට වඩා ඇති අතර අවම වශයෙන් තවත් දුසිමක්වත් ඉදිවෙමින් පවතී.

සමාගම් විසින් පවසන පරිදි විද්‍යාත්මක හා අධ්‍යාපනික අරමුණු සඳහා මෙම කැටේෂින් අල්ලාගෙන තිබේද යන්න සොයා බැලීම සඳහා රජයේ විශ්ලේෂකයින් තවමත් මෙම තිරය පිටුපස ඇති සත්‍යය සොයමින් සිටිති. (මෙය මෙම වසර මුලදී අල්ලා ගැනීමට අවසර ලබාගෙන ඇති බවට වාර්තා වී ඇති 13 ට වඩා බොහෝ කැටේසීන් මෙම වීඩියෝ පටයේ පැහැදිලිව පෙන්නුම් කර ඇත.) විශ්ලේෂකයින් විසින් ඔවුන් තබා ඇති කොන්දේසි පරීක්ෂා කිරීමට ද උත්සාහ කර ඇති අතර රුසියාව මෙය දකින්නේ “සත්ත්ව වදහිංසාවක්” පැනවීමක්ම ලෙස ය.

ටැංකි වල තල්මස් ළදරු පැටවුන් ද ද සිටිය හැකි අතර, සම්පූර්ණයෙන්ම සීමා රහිත ලෙස ඔවුන් එහි රදවා ඇති බව රුසියාව පවසයි. විද්‍යාත්මක හා අධ්‍යාපනික අරමුණු සඳහා පවා මෙය පිළිගත නොහැකි බව ඔවුන් තවදුරටත් පවසයි. මෙය තනිකරම සත්ත්ව හිංසාවක් ලෙස ඔවුහු දකිති.

සත්ත්ව විශ්ලේෂකයින් ට අනුව, මෙම ක්‍රියාකාරකමේ පරිමාව කොටු තුළ ඇති කැටේෂියන් වලට පමණක් නොව මෙම විශේෂයේ අනාගතයටද හානිකර වේ.

රුසියාවේ පර්යේෂණ සම්බන්ධීකාරක ඔගනේස් ටාර්ගුලියන් ‘ටෙලිග්‍රාෆ්’ පුවත්පතට පැවසුවේ “මෙම ග්‍රහණයෙන් ඔවුන්ව අල්ලා ගැනීමෙන් අපගේ මුළු ඕර්කා ජනගහනයම අහිමි වීමේ අවදානමක් ඇත.”

සත්‍යය ලෙසම මෙය සාගර තල්මස් සංහතිය සදහා වන අනතුරකි.


මූලාශ්‍රය – RT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button