විශේෂාංග

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 06

මේජර් සිඩ්නි ද සොයිසාගේ සාක්ෂිය - සුනිල් රත්නායකගේ මග පෙන්වීම මත මළ සිරුරු සොයාගැනීම - නීතීඥ අථිල අතාවුද

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 01

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 02

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 03

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 04

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 05

අදාළ ස්ථානයට මීටර් 50ක් පමණ ඈතින් පිහිටි ගොඩනැගිල්ලක් පරික්ෂා කළ මේජර් සොයිසා 6 වැනි ගජබා රෙජිමේන්තුවේ විශේෂ මෙහෙයුම් ඒකකයට අයටත් හමුදා නිලධාරීන් 20ක් පමණ අදාළ ගොඩනැගිල්ලේ රැදී සිටින බව අනාවරණය කරගෙන ඇත.

මේජර්වරයා ප්‍රකාශ කරන ආකරයට ඔහු අදාළ භට පිරිස භාරව සිටි සාජන්ට් රණසිංහ නිලධාරීයා කැදවා ඉහත කී ලේ පැල්ලම් කෙළවර තොණ්ඩුවක් සහිත වයරය සහ මියගිය එළුවෙකුගේ යැයි සැකකළ හැකි ශරීර කොටස් පිළිබදව ප්‍රශ්න කර ඇත. ඒ අනුව අදාළ එළුවා මරාදැමූ නිලධාරීන් කැදවීමට සාජන්ට් රණසිංහට උපදෙස් ලැබී ඇති අතර ඒ අනුව සොල්දාදුවන් දෙදෙනෙකු පෙරට පැමිණ තිබේ.

ඔවුන් වැසිකිළි වලට ආසන්න වත්ම හදිසියේම සාක්ෂිකරුට (මේජර්වරයාට) විලාපයක් අසන්නට ලැබී ඇත. එම විලාපය ඇසුණු දෙස හැරී බැලූ මේජර්වරයාට දැකගන්නට ලැබී ඇත්තේ තම පියා බදාගෙන කෑගසමින් සිටින මහේෂ්වරන්ය. ඉහත සදහන් කළ (එළුවා මරාදැමූ බව කියමින්) පෙරට පැමිණි හමුදා පුද්ගලයන් දෙදෙනාද ඒ අනුව නොසන්සුන්ව බියපත් වන ආකාරය මේජර්වරයා නිරීක්ෂණය කර තිබේ.

භාෂා පරිවර්තක සමග මහේෂ්වරන් වෙන ගමන් කළ මේජර් වරයා ඔහු කෑගැසුවේ මන්දැයි විමසා ඇත. මහේෂ්වරන් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ එතැනට පැමිණ සිටි සොල්දාදුවන් දෙදෙනා දෙසැම්බර් 19 වැනිදා තමන් රදවාගෙන පහරදීම සිදුකළ පුද්ගලයන් දෙදෙනා බවය. ඒ අනුව මේජර් ද සොයිසා විසින් අදාළ සොල්දාදුවන් දෙදෙනාගෙන් ප්‍රශ්න කිරීම මේජර් ප්‍රේමලාල් වෙත පවරා ඇති අතර එහිදී එම සොල්දාදුවන් දෙදෙනා කෙතරම් භීතියට පත්වී නොසන්සුව ඇත්තේද යත් බියවීමට කරුණක් නැති බව ඔවුන්ට පැවසීමට පවා මේජර් ප්‍රේමලාල්ට සිදුවී ඇත. මේජර් ද සොයිසා අදාළ සොල්දාදුවන් දෙදෙනාව කෝප්‍රල් රත්නායක (සුනිල් රත්නායක) සහ සාමාන්‍ය සෙබල මහින්ද කුමාරසිංහ වශයෙන් හදුන්වා ඇති අතර විවෘත අධීකරණයේදී සුනිල් රත්නායකව හදුනාගෙන ඇත. මේ අවස්ථාවේදී සොල්දාදුවන් පස්දෙනෙකු කෝප්‍රල් සුනිල් රත්නායක සහ සාමාන්‍ය සෙබල කුමාරසිංහ ඇතුළු සොල්දාදුවන් පස්දෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගෙන ඇත.

මේජර් ද සොයිසා සාක්ෂිදෙමින් තවදුරටත් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ අදාළ සොල්දාදුවන් පස්දෙනා යුධ හමුදා පොලීසියට භාරදීමෙන් පසු නැවතත් දෙසැම්බර් 24 වැනිදා ඔහු මෙම විමර්ශනයට සම්බන්ධ වූ බවයි. සුනිල් රත්නායක විසින් ලබාදෙන ලද ප්‍රකාශය මත පදනම්ව තවත් යුධ හමුදා පොලීසියේ නිලධාරීන් කණ්ඩායමක් සමග මේජර් ද සොයිසා අදාළ සිදුවීම වූ ප්‍රදේශයට ගොස් ඇත. සුනිල් රත්නායක විසින් පෙන්වා දෙන ලද මාර්ගය ඔස්සේ ඔහු විසින් පෙන්වා දෙන ලද යම් ස්ථානයක් වෙත පදුරු සහිත කැලයක් මැදින් යුධ හමුදා පොලිස් කණ්ඩායම ගමන් කර ඇත.

එහිදී කුඩා කොළ අතු වලින් ආවරණය කරන ලද බුරුල් පස් සහිත ස්ථානයක් මේජර්වරයාට දක්නට ලැබී ඇත. මෙජර්වරයා අදෘල ස්ථානය යුධහමුදා පොලීසියේ ආරක්ෂාව යටතට පත්කර පොලීසියට දන්වා තිබේ. ඒ අනුව කන්කසන්තුරේ ජ්‍යෙෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරීවරයා ප්‍රමුඛ පොලිස් කණ්ඩායමක්ද සමග පැමිණි මහේස්ත්‍රාත්වරයා සුනිල් රත්නායක විසින් පෙන්වා දුන් ස්ථානය හෑරීමට පොලීසියට නියෝග කර ඇත. අදාළ වල තුලින් පුද්ගලයන් අටදෙනෙකුගේ මළ සිරුරු හමුවී ඇති අතර ඒවා මෙම නඩුවේ අධි චෝදනා වල ඝාතනය කරනුලැබූ බවට නම් සදහන් පුද්ගලයන්ගේ බවට ඥාතීන් විසින් හදුනාගනු ලැබ තිබේ.


සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 07

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button