දේශීය

විග්නේශ්වරන්; ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ ස්වාධීන විමර්ශන යාන්ත්‍රණයක් සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂ වාර්තාකරුවකු ඉල්ලා සිටී

එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ දී රජයට “තවත් කාලයක්” ලබා දීමේ අදහස ප්‍රතික්ෂේප කළ හෙයින්, ශ්‍රී ලංකාව ජාත්‍යන්තර අපරාධ විනිශ්චය සභාවක් වෙත යොමු කිරීම සහතික කරන ලෙස තමීල් මක්කල් තේසිය කූට්ටනි (ටීඑම්ටීකේ) නායක සීවී විග්නේශ්වරන් එක්සත් ජාතීන්ගෙන් ඉල්ලා තිබේ.

“මම එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ යෝජනාවට විරුද්ධ විය යුතු යැයි හෝ එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය සමඟ සම්බන්ධ නොවිය යුතු යැයි මම නොකියමි,” විග්නේශ්වරන් පැවසීය. “ඒ වෙනුවට, එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ යෝජනාව තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීමට සහ අර්ථවත් කිරීමට අප පියවර ගත යුතුය.”

“වර්තමාන සන්දර්භය තුළ, ශ්‍රී ලංකාව ජාත්‍යන්තර අපරාධ අධිකරණයට යොමු කරන ලෙස හෝ එක්සත් ජාතීන් විසින් පිහිටුවන ලද විශේෂයෙන් නිර්මාණය කරන ලද ජාත්‍යන්තර අපරාධ විනිශ්චය සභාවකට යොමු කරන ලෙස එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලය සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයෙන් ඉල්ලා සිටීම සුදුසු ය. ඊට සමගාමීව, මගේ ඉල්ලීම වන්නේ එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ යාන්ත්‍රණයෙන් බැහැරව කළ හැකි විකල්පයක් වන ශ්‍රී ලංකාව ICJ වෙත ගෙන යාමට අප උත්සාහ කළ යුතු බවයි. මේවා කළ හැකි ද නැද්ද යන්න ඉක්මවා දෙමළ ජනතාවගේ නියෝජිතයන් වශයෙන් අපගේ යුතුකම වන්නේ මේවා සඳහා උත්සාහ කිරීමයි. ශ්‍රී ලංකාව අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් කවුන්සිලය වෙත යොමු කරන ලෙස අපි එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයෙන් ඉල්ලා සිටියද, ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් සහ ඉඩම් කොල්ලකෑම් පිළිබඳව විමර්ශනය කිරීම හා අධීක්ෂණය කිරීම සඳහා එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂ වාර්තාකරුවෙකු පත් කරන ලෙසත්, එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයගෙන් ඉල්ලා සිටිය යුතුය” ඔහු තවදුරටත් පවසයි.

මන්ත්‍රී විග්නේශ්වරන් මේ බව පවසන්නේ දෙමළ සන්ධාන මන්ත්‍රී එම්.ඒ. සුමන්තිරම් වෙත ලිපියක් යොමු කරමින්. තවද,

“රජය එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ යාන්ත්‍රණය තුළ තබා ගැනීමට මෙය හැර වෙනත් මාර්ගයක් නොමැති බව ඔබට පැවසිය හැකිය. නමුත් කනගාටුදායක යථාර්ථය නම්, අපි රජයට කාලය ලබා දුන්නොත්, එය සිදුවන්නේ 13 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය අහෝසි කිරීම ඇතුළුව රජයේ ද්‍රෝහී න්‍යාය පත්‍රය ක්‍රියාත්මක කිරීමට පමණි. එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ යෝජනාවෙන් ඉවත් වී සතුරුකම දැක්වීම අපට සුදුසු ද යන්න පිළිබඳ ඔබේ සැලකිල්ල මට වැටහේ. අයිසීසී හෝ අයිසීජේ වේවා ශ්‍රී ලංකාව කිසිදු අධිකරණයකට ගෙනයාමට දෙමළ පාර්ශ්වය සැලකිය යුතු පියවර ගෙන නොමැත.“

“උතුරු පළාත් සභාව සහ ටීඑන්ඒ පාලනය කරන සමහර නගර සභා අතීතයේ දී ඒකමතිකව සම්මත කර ගෙන ඇති අතර, ශ්‍රී ලංකාව අන්තර්ජාතික අපරාධ යුක්ති කවුන්සිලය වෙත යොමු කරන ලෙස ඉල්ලා තිබේ. එසේම, මගේ පක්ෂය සහ ටෙලෝ, ඊපීආර්එල්එෆ්, ටල්ෆ්, ප්ලොට් සහ ඊලාම් දෙමළ සුආ-අද්චි කාගගම් එක්ව පසුගිය මාර්තු මාසයේදී එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ කොමසාරිස්වරයාගෙන් ඉල්ලා සිටියේ ශ්‍රී ලංකාව අයිසීසී වෙත යොමු කරන ලෙසයි.” සීවී විග්නේෂ්වරන් වැඩිදුරටත් පවසයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button