දේශීය

නයිවල විශ්මිත දරුවා – කල්පනා චව්ලාගේ පුනුරුප්පත්තිය ද

මීට වසර 17 කට පෙර මියගිය ඇමරිකානු ගගනගාමියෙකු, ඉංජිනේරුවරියක් සහ අභ්‍යවකාශයට ගිය පළමු ඉන්දියානු සම්භවයක් ඇති කල්පනා චව්ලාගේ පුනරුත්පත්තිය ‘නයිවල ආශ්චර්යමත් පිරිමි ළමයා’ වන සේනුර ද යන්න ප්‍රශ්නයක් මතු වී තිබේ.

ඉංග්‍රීසි හා හින්දි භාෂාව චතුර ලෙස කථා කරන අතර විශිෂ්ට IQ හා සාමාන්‍ය දැනුමක් ඔහු සතුව ඇත. ඔහුගේ දෙමව්පියන් සහ පවුලේ සාමාජිකයන් පවසන්නේ සිය ප්‍රාථමික අධ්‍යාපනය ආරම්භ කර ඇති සේනුර කිසි විටෙකත් ඉංග්‍රීසි හෝ වෙනත් විදේශීය භාෂාවකට නිරාවරණය වී නොමැති බවයි. සේනුර ගම්පහ අඩු ආදායම්ලාභී පවුලක දරුවකු වන අතර ඔහුගේ දෙමව්පියන් ආර්ථික දුෂ්කරතා රැසකට මුහුණ පා සිටියි.

කෙසේවෙතත්, ඔහුගේ අතීත ජීවිතය පිළිබඳ ඔහුගේ කතාවට අභ්‍යවකාශ ගමන් සහ අභ්‍යවකාශ යානා පිළිබඳ විශ්මය ජනක තොරතුරු ඇතුළත් වේ.

බොහෝ සමාජ මාධ්‍ය භාවිතා කරන්නන් සෙනුරගේ අතීත ජීවිතය පිළිබඳ විස්තරය සහ 2003 දී ඛේදජනක තත්වයන් යටතේ මියගිය ඉන්දියානු-ඇමරිකානු ගගනගාමියාගේ කතාව අතර සමානකම් නිරීක්ෂණය කර තිබේ.

දරුවාගේ යූ ටියුබ් වීඩියෝව ගැන ප්‍රශංසා කළ හිටපු බැංකුකරුවෙකු වන තෙදානත් පෙරේරා පැවසුවේ, “මේ දරුවා ඇදහිය නොහැකි ය. ඔහුගේ කතාව ආශ්චර්යමත් ලෙස යථාර්ථයට සමීප ය. එය ප්‍රබන්ධයක් මෙන් පෙනෙන්නට පුළුවන. 2003 පෙබරවාරි 1 වන දින කොලොම්බියානු අභ්‍යවකාශ ෂටලය කඩා වැටීමෙන් මියගිය ගගනගාමීන් සමඟ ඔහුගේ කතාව විස්තර කිරීමට මට හැකියාවක් නැත. ඔහුට හින්දි භාෂාවද කතා කළ හැකිය. සුන්බුන් ටෙක්සාස් හි පුළුල් පාළු පෙදෙසකට වැටී ඇත (ඔහු විස්තර කරන පරිදි). මෙම සිද්ධියේදී මරුමුවට ඔඅත් වූ ගගනගාමී කාන්තාව වූයේ ඉන්දියාවේ හර්යානාහි උපන් කල්පනා චව්ලා ය. ඇය ඉංජිනේරුවරියකි. කුඩා පිරිමි ළමයා විස්තර කරන පරිදි ඔහු ඉන්දියානු කාන්තාවගේ පුනරුත්පත්තිය විය හැකිය.

එය මිලියනයකට එකක් විය හැකි යැයි අනුමාන කළ හැකි වුවත්, මූලික පරීක්ෂණය සඳහා කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ භෞතික විද්‍යාව පිළිබඳ මහාචාර්ය චන්දන ජයරත්න සම්බන්ධ කර ගන්නා ලෙස මම යෝජනා කරමි. ඒත්, බොහෝ අවස්ථාවන්හි දී මෙන් සමහර මතකයන් මැකී යා හැකි බැවින් මෙය කලින් කළ යුතු වේ.” ඔහු පවසයි

චව්ලා යනු අභ්‍යවකාශ යානය කොලොම්බියා ව්‍යසනයෙන් මියගිය කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයින් හත් දෙනාගෙන් කෙනෙකි.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kalpana_Chawla

(English/ Asian Mirror)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button