දේශීය

පළමු කෝවිඩ් එන්නත ලබා දෙයි

එක්සත් රාජධානිය පුරා දියත් කරන ලද කෝවිඩ් එන්නත ලබා දීමේ වැඩසටහනේ පළමු මාත්‍රාව මීට සුළු මොහොතකට පෙර ලබා දුන්නා.

එම පළමු මාත්‍රාව ලබා ගත්තේ, ලබන සතියේ 91 වන වියට පා තබන මාග්‍රට් කීනන් නම් කාන්තාවක්. ඇය පැවසුවේ එය “හොඳම උපන්දින තෑග්ග” බවයි.

ඇයට එන්නත ලබා දුන්නේ ග්‍රිනීච් වේලාවෙන් පෙරවරු 06:31 ටය. මේ ඉදිරි සතිවලදී ලබා දෙන ෆයිසර් / බයෝ එන්ටෙක් එන්නත මාත්‍රාව 800,000 න් පළමුවැන්නයි. මාසය අවසන් වන විට තවත් මිලියන හතරක් දක්වා එන්නත් ලබා දීමට අපේක්ෂා කෙරේ.

එක්සත් රාජධානියේ අවුරුදු 80 ට වැඩි අයට සහ සමහර සෞඛ්‍ය හා සත්කාර කාර්ය මණ්ඩලයට මෙම එන්නත එන්නත් කරනු ඇත. මෙම වැඩසටහන මගින් වඩාත් අවදානමට ලක්විය හැකි අයව ආරක්ෂා කර ජීවිතය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම අරමුණු කර ගෙන ඇත.

කොවෙන්ට්‍රි විශ්ව විද්‍යාල රෝහලේදී කීනාන්ගේ එන්නත මැට්‍රන් මැයි පාර්සන්ස් විසින් ලබා දෙන ලදී.

මුලින් එනිස්කිලන්හි වෙසෙන කීනාන් මෙසේ පැවසුවාය: “කොවිඩ් -19 ට එරෙහිව එන්නත ලබා දුන් පළමු පුද්ගලයා වීමට ලැබීම මට මහත් වරප්‍රසාදයක්. එය මට ප්‍රාර්ථනා කළ හැකි හොඳම මුල් උපන් දින තෑග්ගයි.මාව විශාල ලෙස රැකබලා ගත් එන්එච්එස් කාර්ය මණ්ඩලයට ස්තූතිවන්ත විය නොහැක. එන්නත ලබා දුන් ඕනෑම කෙනෙකුට මගේ අවවාදය නම් එය ගන්න – මට එය 90 ට ලබා ගත හැකි නම් ඔබටත් එය ලබා ගත හැකිය.”

පසුගිය සතියේ නියාමකයින් විසින් එහි භාවිතය අනුමත කිරීමෙන් පසු ෆයිසර් එන්නත භාවිතා කිරීම ආරම්භ කළ ලොව පළමු රට එක්සත් රාජධානියයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button