ක්‍රීඩා

බ්‍රේක්ඩාන්ස් : 2024 සිට ඔලිම්පික් ඉසව්වක්

ජාත්‍යන්තර ඔලිම්පික් කමිටුව විසින් නාගරික තරුණ ප්‍රේක්ෂකයින් ආකර්ෂණය කර ගැනීම සඳහා වීදි නැටුම් සටන් හෙවත් breakdancing 2024 පැරිස් ක්‍රීඩා උළෙලේ පදක්කම් ඉසව් ක්‍රීඩාවක් ලෙස ආරම්භ කරන බව නිල වශයෙන් නිවේදනය කරයි.

ඊට අමතරව පැරීස් ඔලිම්පික් උළෙල සඳහා ඔලිම්පික් කමිටු විධායක මණ්ඩලය විසින් මීට පෙර සනාථ කරන ලද්දේ ස්කේට්බෝර්ඩිං, ක්‍රීඩා කඳු නැගීම සහ සර්ෆින් ය.

2020 දී නිපවත්වා කල් දමනු ලැබූ 2020 ඔලිම්පික් උළෙල 2021 ජූලි 23 වන දින ටෝකියෝ ක්‍රීඩාංගනයේදී ආරම්භ වනු ඇත.

ක්‍රීඩා එකතු කිරීම් වලට අමතරව, ඔලිම්පික් කමිටුව විසින් ක්‍රීඩා අඩුකිරීම් ද සිදු කරන ලදී. පැරිස් ඔලිම්පික් උළෙලේ දී රන් පදක්කම් 329 ක් දක්වා අඩු කරන අතර එය ටෝකියෝ උළෙලට වඩා 10 කින් අඩු වේ. ඒ අනුව බර ඉසිලීමෙන් ඉසව් 4 ක් අහිමි වී ඇති අතර 2024 දී 10,500 න් මලල ක්‍රීඩා ක්‍රීඩක කෝටාව ලබන වසරට වඩා 600 කින් පමණ අඩු කර ඇත.

බර ඉසිලීම සඳහා පැරීසියේ ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් 120 ක් සිටිය යුතු අතර එය 2016 රියෝ ද ජැනෙයිරෝ ක්‍රීඩා උළෙලේ මුළු සංඛ්‍යාවෙන් අඩකටත් වඩා අඩුය. අන්තර්ජාතික බර ඉසිලීමේ සම්මේලනයේ ප්‍රතිසංස්කරණයේ වේගය හා ගැඹුර පිළිබඳව අයිඕසී දක්වන මත ගැටුම් හේතුවෙන් ඔලිම්පික් සදහා එම ක්‍රීඩා මුළුමනින්ම අතහැර දැමිමේ අවධානමක්ද උද්ගතවිය හැකිය.

2028 ලොස් ඇන්ජලීස් ඔලිම්පික් උළෙලට සමගාමීව පිරිමි සහ කාන්තා ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන්ගේ සමාන සහභාගීත්වය සහ තවත් නාගරීකරණය වූ ඉසව් සඳහා දිගු කාලීන ඉලක්කයකට වැඩ කරන බව පවසමින් අයිඕසී පැරිසිය සහ එහි අනාගත ප්‍රමුඛතා අවධාරණය කළේය.

පැරීසියේදී, බ්‍රේක්ඩාන්ස් සදහා කීර්තිමත් වන අතර ඊට වැදගත් ස්ථානයක් ලබා දී ඇත.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button