විශේෂාංග

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 07

- නීතිඥ අථිල අතාවුද

බෙල්ලේ ධමනි වෙන්වී යන පරිදි බෙල්ලේ ඉදිරිපසින් ගැඹුරු කැපුම් තුවාල…. කිසිඳු වෙඩි තැබීමක් සිදුවී නෑ….

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 01

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 02

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 03

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 04

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 05

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 06

චාවාකච්චේරි දිසා විනිසුරු ප්‍රේමශංකර් මහතා සාක්ෂි ලබාදෙමින් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ පොළව හාරා මළ සිරුරු අනාවරණය කරගත් ස්ථානය චූදිත-අභියාචක (සුනිල් රත්නායක) සහ මේජර් සොයිසා විසින් පෙන්වා දෙන ලද බවය.

මෙහිදී 2000 දෙසැම්බර් 20 වැනි දින පේදුරු තුඩුව රෝහලේදී මහේෂ්වරන්ව පරික්ෂා කරන ලද දිස්ත්‍රික් වෛද්‍ය නිලධාරී වෛද්‍ය සින්නදුරෙයි කදිරවේලුගේ සාක්ෂිය පිළිබදව අවධානය යොමු කිරීම වැදගත් වේ. වෛද්‍යවරයා ප්‍රකාශ කරන ආකාරයට රෝගියා විසින් පරික්ෂා කරන අවස්ථාවේදී ලබාදුන් කෙටි ඉතිහාසයේ සදහන් වන්නේ 2000 දෙසැම්බර් 20 වැනි දින සවස 4ට පමණ මහේෂ්වරන් හමුදා පුද්ගලයන්ගේ පහරදීමට ලක්වූ බවය.

වෛද්‍ය කදිරවේලුට අනුව ඔහු මහේෂ්වරන්ගේ ඇස් අසළ පපුවේ පිටුපස සහ දෙපාවල තැලීම් තුවාල ගණනාවක් නිරීක්ෂණය කර ඇත. වෛද්‍යවරයාගේ මතය අනුව මහේෂ්වරන්ගේ සිරුරේ ඇති සියළුම තුවාල මොට ආයුධයකින් කළ පහරදීමකට ගැලපෙන අතර ඔහුට එම තුවාල සිදුවී ඇත්තේ වෛද්‍යවරයා විසින් පරික්ෂා කරනු ලැබීමට දවසකට හෝ දෙකකට පෙරය. මහේෂවරන්ගේ සාක්ෂිය වෛද්‍ය ඉතිහාසය තුවාල වල කාලය හා ස්වභාවය සමග සළකා බැලීමේදී ඒ සියල්ල ඔහුගේ සාක්ෂිය සමග ගැලපෙන බව පෙනී යයි. මහේෂ්වරන් දැඩි භීතියකින් සහ නොසන්සුන්තාවයකින් සිටි බව වෛද්‍යවරයා වැඩිදුරටත් නිරීක්ෂණය කර තිබේ. වෛද්‍ය කදිරවේලුට අනුව ඔහු එම ප්‍රදේශයේ එකම වෛද්‍ය වරයා වේ.

එපමණක් නොව පොළව හාරා මළසිරුරු ගොඩගන්නා අවස්ථාවේ වෛද්‍ය කදිරවේලුද එම ස්ථානයේ සිට ඇත. එම මළ සිරුරු මළසිරුරු බහාලන බෑග වල බහා රෝහල් මෘත ශරීරාගාරයට ගෙන ගොස් ඇත. වෛද්‍ය කදිරවේලු විසින් එම මළසිරුරු වලට අදාළ පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණ 2000 දෙසැම්බර් 26 දින පවත්වා ඇත. තමා වයස 69ක පුද්ගලයෙකු බවත් පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණ පැවැති දිනයේදී දැඩි වෙහෙසට පත්වූ බවත් වෛද්‍යවරයා ප්‍රකාශ කර ඇත.

වෛද්‍යවරයා මළ සිරුරු වල බෙල්ලේ ඉදිරිපස අගල් දෙකක් පමණ ගැඹුරට වූ තනි කැපුම් තුවාලයක් නිරීක්ෂණය කර ඇති අතර ඒ අනුව එකී තුවාලය හේතුවෙන් ඇතිවූ කම්පනය සහ අධික රුධිර වහනය මරණයට හේතුව වශයෙන් සදහන් කර ඇත. වෛද්‍යවරයා තවදුරටත් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ ඉහත කී කැපුම් තුවාලය හේතුවෙන් ගෙල දෙපස ප්‍රධාන ධමදි දෙකම විසන්ධි කර ඇති බැවින් ඒවා අනිවාර්යයෙන්ම මරණය ගෙනදෙන ස්වභාවයේ තුවාල බවය.

නඩුව විමසීමේ අවස්ථාවේදී උගත් නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජනරාල් වරයා තර්ක කර සිටියේ එම මරණ වලට වගකිවයුතු පුද්ගයලයා හෝ පුද්ගලයන් අදාළ අවස්ථාවේ වටාපිටාවේ අවධානය යොමුවන ආකාරයෙන් ගිනි අවි භාවිත නොකර හඩක් නොනැගෙන පරිදි ඝාතනයන් සිදුකිරීමට ඉතාම ප්‍රවේශම්කාරී සහ උපක්‍රමශීලී වී ඇති බවය. නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජෙනරාල් වරයා තවදුරටත් සදහන් කර ඇත්තේ පැවැති යුධමය වාතාවරණය පිළිබදව දනිමින්ම ශබ්දයක් නොනැගෙන පරිදි ඝාතනයන් සිදුකිරීමට ඝාතකයින් ප්‍රවේශම් වී ඇති බවයි.


සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 08

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button