විදේශීය

ගංජා නීතිගත කරන්න – ප්‍රංශ පාර්ලිමේන්තුව මහජන අදහස් විමසයි

ගංජා නීතිගත කිරීම සම්බන්ධයෙන් මහජන මතය විමසීමට හා ඒ් සම්බන්ධයෙන් දැනට පවත්නා නීති සම්බන්ධයෙන් ජනතාවගේ අදහස් විමසීමට ප්‍රංශය ආරම්භ කර තිබෙනවා. ඒ් සදහා පාර්ලිමේන්තුවේ මන්ත්‍රී කණ්ඩායමක් පෙරමුණ ගෙන තිබේ.
ඒ් අනුව, ගංජා නීතිගත කිරීමේ අදහසට ප්‍රංශ දේශපාලන පන්තිය වඩාත් විවෘතව දිරිගැන්වීම සඳහා මෙම මන්ත්‍රීවරුන් දැරූ ප්‍රයත්නයේ පළමු පියවර වූයේ ජනවාරි 13 වන දින ආරම්භ කරන ලද පුරවැසියන්ගේ අදහස් විමසීමේ වැඩසටහනයි. මෙම මත විමසීමේ දී175,000 කට වඩා වැඩි පිරිසක් ප්‍රංශ පාර්ලිමේන්තු වෙබ් අඩවියේ ප්‍රතිචාර දැක්වූහ. තවද වෙනත් ප්‍රතිචාර 30,000 ක් පමණ ද ලැබී තිබේ.
පෙබරවාරි 28 වන දින දක්වා විවෘතව ඇති මෙම මත විමසීමේ අරමුණු දෙකක් ඇත: ගංජා පිළිබඳ ප්‍රංශ මහජනතාවගේ අදහස් වඩා හොඳින් අවබෝධ කර ගැනීම සහ මත්ද්‍රව්‍ය සම්බසම්බන්ධයෙන් ජනයාට අවශ්‍ය රජයේ ප්‍රතිපත්ති මොනවාද යන්න තේරුම් ගැනීමය.
එය ඇතුළුව තවත් ප්‍රශ්න ගණනාවක් යොමු කර තිබේ. ඒ් අනුව, “ගංජා පිළිබඳ වර්තමාන ප්‍රතිපත්ති මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරමට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඵලදායී යැයි ඔබ සිතනවාද?”  සහ “ගංජා සම්බන්ධ අවදානම් මත්පැන් පානයට වඩා බරපතල හෝ අඩු බරපතල යැයි ඔබ සිතනවාද” යන ප්‍රශ්න දෙක ද ජනතාව වෙත යොමු කර තිබේ.
ජනාධිපති එම්මානුවෙල් මැක්‍රොන්ගේ කේන්ද්‍රීය ලා රිපබ්ලික් – එන් මාර්ෂේ පක්ෂයේ (එල්ආර්ඊඑම්) පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සහ කැරොලයින් ජැන්වියර්, “අපි සාමාන්‍යයෙන් මෙම මත විමසුම භාවිතා කරන්නේ මිනිසුන් සිතන දේ පිළිබඳ වැඩි දත්ත ලබා ගැනීමටයි යනුවෙන් අදහස් දැක්වීය. “සමහර විට එය ප්‍රංශයේ දේශපාලන පන්තිය මහජනතාවට වඩා විනෝදාත්මක ගංජා භාවිතය කෙරෙහි අනුකම්පාවක් නොදක්වන බවට අපගේ විශ්වාසය සනාථ කරනු ඇත,” ඇය පැවසුවාය.
 බලයට පත්වූ ප්‍රංශ ආණ්ඩු, අවලංගු කිරීමට දැඩි ලෙස විරුද්ධ බව පෙන්නුම් කර ඇත.  ගංජා නීතිගත කිරීම යෝජනා කරමින් “තහනමේ අසාර්ථකත්වය” පිළිබඳ වාර්තාවක් 2019 දී අග්‍රාමාත්‍ය කාර්යාලයේ ආර්ථික උපදේශක කණ්ඩායම ප්‍රකාශයට පත්කළ විට රජය දැඩි ලෙස ප්‍රතිචාර දැක්වීය.  “මම ගංජා නීතිගත කිරීමට විරුද්ධයි” යැයි එවකට සෞඛ්‍ය ඇමති ඇග්නස් බුසින් පැවසීය.  “මම දැනට දුම්පානයට එරෙහිව දැඩි උද්ඝොා්ෂා්නයක් කරමින් සිටිමි. එබැවින් මම සිගරට් වලට සමාන බලපෑමක් ඇති මරිජුවානා තහනම් කිරීමට යන්නේ නැත.”  2020 සැප්තැම්බර් මාසයේ දී මේ පිළිබඳව ප්‍රශ්න කළ විට “මත්ද්‍රව්‍ය ජරාව” යැයි අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍ය ජෙරල්ඩ් ඩර්මනින් පැවසීය. “අපි මේ ජරාව නීතිගත කරන්න යන්නේ නැහැ”යි ඔහු පැවසීය.
‘විවාදයේ කොන්දේසි වෙනස් කිරීම’
යුරෝපයේ වැඩිම ගංජා භාවිතය ප්‍රංශය සතුය.  2016 දී වයස අවුරුදු 15 ත් 64 ත් අතර ප්‍රංශ ජාතිකයන්ගෙන් සියයට 41 ක් අවම වශයෙන් එක් වරක්වත් එය පරිභෝජනය කර ඇතිි බව හෙළිවිය.
“ගංජා භාවිතය සමාජයේ එතරම් පුළුල් ය;  දේශපාලන මට්ටමින් අපට ඊට ප්‍රතිචාර දැක්විය යුතුයි. ”දක්ෂිණාංශික පක්ෂයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සහ ගංජා පිළිබඳ පාර්ලිමේන්තු කමිටුවේ සභාපති රොබින් රෙඩා පැවසීය.  මෙම මර්දනකාරී ස්ථාවරය පැහැදිලිවම ක්‍රියාත්මක නොවන විට අපගේ වර්තමාන ප්‍රතිපත්තිය ගැන කිසිවෙකු සතුටු නොවිය යුතුය”. “අපගේ මූලික ඉලක්කය වන්නේ විවාදයේ කොන්දේසි වෙනස් කිරීමයි,” ජැන්වියර් පැවසීය.  “බොහෝ දේශපාලනයන් එය එතරම් ප්‍රශ්නයක් ලෙස නොසිතන නමුත් ප්‍රංශය ගංජා ජාවාරමට එරෙහි සටන සඳහා වසරකට ඩොලර් මිලියන 568 ක් වැය කරයි.”
 ගංජා ගැතියන් බොහෝ විට පවසන්නේ මෙම ඖෂධය සෞඛ්‍යාරක්ෂාව සඳහා ප්‍රයෝජනවත් බවයි.  රටවල් 30 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් එහි චිකිත්සක භාවිතය සඳහා අවසර දී ඇත.  ඔහු පසුපෙළ මන්ත්‍රීවරයකු ලෙස සිටියදී සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය ඔලිවියර් වේරන් විසින් ප්‍රංශයට වෛද්‍ය මරිජුවානා අත්හදා බැලීමට ඉඩ දීම සඳහා සංශෝධනයක් ඉදිරිපත් කළේය. නමුත් රජය ක්‍රියාත්මක කිරීමේ ක්‍රියාවලිය හැකිතාක් මන්දගාමී කළේය. 2020 ඔක්තෝබර් වන තෙක් ප්‍රතිපත්තියට කොළ එළියක් ලබා දුන්නේ නැත.
“මන්ත්‍රීවරුන් කිරීමට කැමති දේ සහ රජය කිරීමට කැමති දේ අතර විශාල පරතරයක් තිබේ,” ඒ් ගැන අදහස් දැක්වූ රෙඩා පැවසීය.  “චිකිත්සක භාවිතය පිළිබඳ අත්හදා බැලීම් පිළිබඳ සංශෝධනය බලාත්මක වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ.” “චිකිත්සක ගංජා පිළිබඳ අපගේ වාර්තාවේ ප්‍රංශ නිෂ්පාදන මාර්ගයක් නිර්මාණය කිරීමට අපි නිර්දේශ කරමු,” රෙඩා පැවසීය.  “මෙය ප්‍රංශයට විදේශීය නිෂ්පාදකයින් මත යැපීම වළක්වා ගැනීමටත්, නිෂ්පාදනවල ගුණාත්මකභාවය වඩා හොඳින් සහතික කිරීමටත් ගොවීන්ට අතිරේක ආදායම් මාර්ගයක් ලබා දීමටත් ඉඩ සලසයි.”
ගංජා පිළිබඳ මහජන අදහස් විමසීමෙන් සෞඛ්‍ය අවදානම්, නීති විරෝධී ජාවාරම්වල ප්‍රතිවිපාක සහ ආරක්ෂක ගැටළු පිළිබඳව සොයා බලනු ඇත.  “අපි විවිධ විකල්ප, විවාදය පිණිස මේසය මත තැබීමට කැමතියි;  සමහරවිට අප සියලු දෙනාම එන පිළිතුරු සමඟ එකඟ නොවනු ඇත, නමුත් කෙසේ වෙතත් අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් සිතන්නේ තත්වය පිළිගත නොහැකි බවයි. ”රෙඩා පැවසීය.
ඒ් අනුව මෙම අදහස් විමසීමේ නිරීක්ෂණ හා නිගමන අප්‍රේල් මස අවසන වාර්තාවක පළ කරනු ඇත.
කෙසේ නමුත් ජනාධිපති මැක්‍රොන් ධුරයේ සිටියදී ගංජා නීතිගත කිරීම ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ.  එහෙත් නීතිමය ගැති මන්ත්‍රීවරුන් විසින් කරනු ලබන කාර්යයන් 2022 ජනාධිපතිවරණ ව්‍යාපාරයට “බලපෑමක්” ඇති කිරීමට අදහස් කරන බව ජැන්වියර් පැවසීය. “ගංජා පිළිබඳ ප්‍රතිපත්ති වෙනස් කිරීමට දේශපාලනඥයින්ට හැකි යැයි හැඟෙන ප්‍රතිපත්ති වෙනස් කරනු ඇතැයි මම විශ්වාස කරමි.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button