ව්‍යාපාරික

කොරෝනා නිසා සංචාරක කර්මාන්තය වසර තිහක් පස්සට

COVID-19 වෛරසය හේතුවෙන් ලෝක සංචාරක කරිමාන්තය වසර 30 ක් පමණ ආපස්සයගට ගොස් ඇති බව UNWTO සංවිධානය පවසයි.

2020 පළමු මාස ​​10 තුළ ජාත්‍යන්තර පැමිණීම 72% කින් පහත වැටී ඇති අතර, සංචාරක සීමා කිරීම්, අඩු පාරිභෝගික විශ්වාසය සහ COVID-19 වෛරසය සමග සිදුවන ගෝලීය අරගලය යන සියල්ලම සංචාරක ඉතිහාසයේ වාර්තාගත පහත වැටීමට හේතු වී තිබේ.

ලෝක සංචාරක සංවිධානයේ (UNWTO) නවතම දත්ත වලට අනුව, 2019 ජනවාරි හා ඔක්තෝබර් අතර අන්තර්ජාතික සංචාරකයින් මිලියන 900 ක් පමණ සංචාරයගවල නිරත වීමෙන් වැලකී ඇත. මෙය ජාත්‍යන්තර සංචාරක ව්‍යාපාරයෙන් අපනයන ආදායමෙන් ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 935 ක අලාභයක් බවට පරිවර්තනය වන අතර එය ගෝලීය ආර්ථික අර්බුදයේ බලපෑම යටතේ 2009 දී සිදු වූ අලාභයට වඩා 10 ගුණයකටත් වඩා වැඩිය.

එන්නතක් පිළිබඳ පුවත සංචාරකයින්ගේ විශ්වාසය වැඩි කරන අතරම, සුවය ලැබීමට තවමත් දිගු කාලයක් යනු ඇතැයි විශ්වාස කෙරෙන අතරම සංචාරක රැකියා සහ ව්‍යාපාර සඳහා සහාය වන අතරම දේශසීමා ආරක්ෂිතව විවෘත කිරීම සඳහා උත්සාහයන් වේගවත් කළ යුතු බව ද මෙම පෙර නොවූ විරූ අර්බුදයෙන් සංචාරක කර්මාන්තය වඩාත් බලපෑමට ලක් වූ අංශයක් බව සෑම විටම පැහැදිලි බව ද UNWTO සංවිධානය පවසයි.

වර්තමාන සාක්ෂි මත පදනම්ව, UNWTO අපේක්ෂා කරන්නේ 2020 මුළු කාලය තුළ ජාත්‍යන්තර පැමිණීම 70% සිට 75% දක්වා පහත වැටෙනු ඇති බවයි. මේ අවස්ථාවේ දී, ගෝලීය සංචාරක ව්‍යාපාරය මීට වසර 30 කට පෙර එනම් 1990 දී තිබූ මට්ටමට ආපසු පැමිණෙනු ඇත. ජාත්‍යන්තර සංචාරක ලැබීම්වලින් ඇමරිකානු ඩොලර් ට්‍රිලියන 1.1 ක පමණ අලාභයක් සිදුව තිබේ. සංචාරක කර්මාන්තයේ මෙම දැවැන්ත පහත වැටීම හේතුවෙන් ලෝක දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් ඇමරිකානු ඩොලර් ට්‍රිලියන 2 ක ආර්ථික අලාභයක් සිදුවිය හැකි බව ද ගණන් බලා ඇත.

අන්තර්ජාතික සංචාරක වියදම් පිළිබඳ දත්ත අඛණ්ඩව පිටතට යන සංචාර සඳහා ඇති දුර්වල ඉල්ලුම පිළිබිඹු කරන බව UNWTO පවසයි. කෙසේ වෙතත්, එක්සත් ජනපද ජර්මනිය සහ ප්‍රංශය වැනි සමහර විශාල වෙළඳපොලවල් මෑත මාසවලදී යථා තත්ත්වයට පත්වීමේ සලකුණු පෙන්නුම් කර ඇත. තවද, චීනය සහ රුසියාව ඇතුළු සමහර වෙළඳපලවල දේශීය සංචාරක කර්මාන්තය සඳහා ඉල්ලුම අඛණ්ඩව වර්ධනය වේ.

එන්නතක් ප්‍රකාශයට පත් කිරීම සහ එන්නත ආරම්භ කිරීම ක්‍රමයෙන් පාරිභෝගික විශ්වාසය වැඩි කරනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. UNWTO හි නවතම පර්යේෂණයන්ට අනුව, සංවෘත ගමනාන්තවල අනුපාතය 2020 අප්‍රේල් අග දී 82% සිට නොවැම්බර් මුල දී 18% දක්වා පහත වැටී ඇත.

සංචාරක කටයුතු සඳහා එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂිත ඒජන්සිය විසින් ඉදිරිපත් කරන ලද 2021-2024 සඳහා දීර්ඝ කරන ලද අවස්ථා 2021 දෙවන භාගය වන විට යළිත් යථා තත්ත්වයට පත්වීමට හේතු වනු ඇත. එසේ වුවද, අන්තර්ජාතික පැමිණීම අනුව 2019 මට්ටමට නැවත පැමිණීමට වසර දෙකක් පමණ ගත වනු ඇතැයි UNWTO පවසයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button