විශේෂාංග

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 05

(වැසිකිළි වළේ එළු කුණක්....?) - නීතීඥ අථිල අතාවුද

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 01

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 02

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 03

සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 04

මේජර් සිඩ්නි ද සොයිසාගේ සාක්ෂිය

200 වසර වන විට යාපනය අර්ධද්වීපයේ යුධ හමුදා පොලිස් ස්ථානාධිපතිවරයා වශයෙන් කටයුතු කරන ලද්දේ එවකට මේජර් වරයෙකු වූ ද සොයිසාය. මේජර් ද සොයිසාට අනුව මේජර් ජෙනරල් සුනිල් තෙන්නකෝන්ගේ අණ දීම යටතේ මිරුසුවිල් කේන්ද්‍ර කොටගත් විශාල භූමි ප්‍රදේශයක ආරක්ෂාව 55 වන සේනාංකයට පැවරී තිබුණි. තවද 2000 වසරේ අප්‍රේල් මාසයේ අලිමංකඩ යුධ හමුදා කදවුරට එල්ල වූ ප්‍රහාරයත් සමග බටපිරිස් මිරුසුවිල් ප්‍රදේශයට පසුබසින ලද අතර ඉදිරි ආරක්ෂක වළල්ල තිබී ඇත්තේ මෙම නඩුවේ ප්‍රශ්නගත සිදුවීම සිදුවූ හමුදා පාලන ප්‍රදේශයේ සිට මීටර් 700ක් 800ක් පමණ ඉදිරියෙනි. ඔහු තවදුරටත් සදහන් කරන පරිදි ෂෙල් වෙඩි ප්‍රහාර එල්ල වීම හේතුවෙන් මිරුසුවිල් ප්‍රදේශයේ පදිංචිව සිටි ජනයා එම ප්‍රදේශ අතහැර ඉවත්ව ගොස් ඇත.

2000 වසරේ දෙසැම්බර් 23 වැනි දින උදෑසන 9ට පමණ මේජර් ද සොයිසාට බ්‍රිගේඩියර් තෝරදෙණිය වෙතින් දුරකථන ඇමතුමක් දෙමින් හමුදාව විසින් සිවිල් පුද්ගලයන් 9 දෙනෙකු සිර භාරයට ගෙන ඇති බවත් ඉන් 8 දෙනෙකු ඝාතනය කර ඇතැයි දැනගන්නට ඇති බවත් දිවි ගලවා ගන්නා ලද සිවිල් පුද්ගලයා සොයාගෙන මෙම සිදුවීම සම්බන්ධයෙන් විමර්ෂණයක් පවත්වන ලෙසත් උපදෙස් ලබාදී තිබේ. ඒ අනුව මේජර් ද සොයිසා ඇතුළු කණ්ඩායමක් නෙල්ලිඅඩි ප්‍රදේශයේ ඇති මහේෂ්වරන්ගේ නිවස වෙත ගොස් තිබේ.

මහේෂ්වරන්ගේ දෙමාපියන් විසින් නිවසේ ඇතුළු කාමරයක බිම ඉදගෙන සිටි මහේෂ්වරන් වෙත මේජර්වරයාව කැටුව ගොස් ඇති අතර මහේෂ්වරන්ගේ ශරීරයේ ඇති වෙළුම්පටි මේජර්වරයා විසින් නිරීක්ෂණය කර ඇත.

ප්‍රශ්න කිරීමේදී මහේෂ්වරන් අධිකරණයේ සාක්ෂි දෙමින් පවසන ලද කතාව එලෙසින්ම ඔහු ප්‍රකාශ කර තිබේ. ඔහු වැඩිදුරටත් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ අනෙක් ගැමියන්ගේ සිරුරු ඇතැයි තමා සිතන වැසිකිලි වල පෙන්වා දීමට හැකියාව ඇති බවය. කෙසේ වෙතත් ඊපීඩීපී සංවිධානයේ නිලධාරීන් සහ ග්‍රාම නිලධාරීවරයා ඔවුන් සමග නොපැමිණෙන්නේ නම් හමුදා නිලධාරීන් පමණක් සමග අදාළ ස්ථානයට යාම මහේෂ්වරන් ප්‍රතික්ශේප කර තිබේ. කණ්ඩායම වාහන දෙකකින් ගමන් කොට තවත් කිලෝ මීටර් එකහමාරක දුරක් පාගමනින් ගොස් අදාළ ස්ථානයට ළගාවී ඇත. පළුමවෙන්ම ඔවුන්ට මහේෂ්වරන්ගේ නිවස පෙන්වා ඇත. එමෙන්ම දෙසැම්බර් 19 වැනිදා පේර ගස වෙත යාමට ප්‍රථම ඔවුන් තම පාපැදි ගාල් කරන ලද ස්ථානයද මහේෂ්වරන් විසින් පෙන්වා දී තිබේ. කෙසේ වෙතත් ඒ අවස්ථාව වනවිට එහි බයිසිකල් තිබී නැත. ඉන්පසු මහේෂ්වරන් ඔවුන්ව කැදවාගෙන ගොස් ඇත්තේ ඔවුන්ට මුලින්ම හමුදා පුද්ගලයන් හමුවූ පේර ගසට ආසන්න ස්ථානයටය. තමා ඇතුලු කණ්ඩායමේ පිරිසගේ දෑස් බැද තමන්ට පහර දුන් බවත් අනෙක් අය වේදනාවෙන් කෑගසන හඩ තමාට ඇසුණු බවත් මහේෂ්වරන් වැඩිදුරටත් ප්‍රකාශ කර තිබේ.

ඉන්පසු මහේෂ්වරන් මේජර්වරයා ඇතුළු පිරිස කැටුව ගොස් ඇත්තේ අනෙක් ගම්වැසියන් අටදෙනාගේ සිරුරු ඇතැයි ඔහු සැකකරන වැසිකිළි වල වෙතය. එම වැසිකිළි වල ආවරණය කොට ඇති කොන්ක්‍රීට් ලෑල්ල අසළට ඔවුන් පැමිණි විට මහේෂ්වරන් දැඩි සේ බියපත් බවක් පළකර තිබේ.

සිදුවීම ගැන මහේෂ්වරන්ගෙන් විමසීමේදී ඔහු ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ එම ස්ථානයේදී ඔහුගේ ඇස් බැදුම ගැලවුණ බවත් එහිදී ලේ වැනි පැල්ලම් තමන්ට දක්නට ලැබුණු බවත්ය. ඔහුව මරා දමනු ඇතැයි ඇතිවූ බිය හේතුවෙන් ඔහු පැන දුවා ඇත. මේජර් සොයිසාගේ මෙහෙයවීම යටතේ වැසිකිළි වල ආවරණය කර ඇති කොන්ක්‍රීට් ලෑල් ඉවත් කළ විට ඒ තුලින් මියගිය සතෙකුගේ (එළුවෙකුගේ) ශරීර කොටස් හමුවී ඇත. මෙහිදී අනෙක් ගම්වැසියන් අටදෙනාගේද සිරුරු එම වැසිකිළි වල තුල ඇති බවට මහේෂ්වරන් සැක කරන ලද බව මේජර්වරයා වැඩිදුරටත් ප්‍රකාශ කර තිබේ.


සුනිල් රත්නායක – ඇත්ත කතාව 06

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button