දේශීය

ශ්‍රී ලංකාව සරම්ප රෝගය තුරන් කරයි

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය අද නිවේදනය කළේ ශ්‍රී ලංකාව සරම්ප තුරන් කර ඇති බවත්, ළමා වෛරසයට හේතු වන දේශීය වෛරසය සම්ප්‍රේෂණය කිරීමට බාධා කරන බවත්ය.

“ශ්‍රී ලංකාවේ ජයග්‍රහණය ලැබෙන්නේ ගෝලීය වශයෙන් සරම්ප රෝගීන් වැඩි වන මොහොතක ය. රටේ සාර්ථකත්වය පෙන්නුම් කරන්නේ එහි කැපවීම සහ සරම්පවලින් ළමයින් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා එහි සෞඛ්‍ය ශ්‍රම බලකාය සහ දෙමාපියන්ගේ අධිෂ්ඨානයයි” යනුවෙන් ශ්‍රී ලංකාවට සුබ පැතූ WHO අග්නිදිග ආසියාවේ කලාපීය අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය පූනම් කේත්‍රපාල් සිං පැවසීය.

ස්වාධීන සත්‍යාපන කමිටුවක් විසින් දිවයින තුළ සරම්ප තුරන් කිරීම සඳහා වන සියලු දත්ත සහ අඛණ්ඩ උත්සාහයන් විස්තරාත්මකව සමාලෝචනය කළ අතර ශ්‍රී ලංකාව ස්වදේශික සරම්ප වෛරසය සම්ප්‍රේෂණය කිරීම නවතා දමා ඇති බව නිගමනය කළේය. දේශීය වෛරසයක් නිසා ඇති වූ සරම්ප රෝගය පිළිබඳව 2016 මැයි මාසයේදී විසින් වාර්තා කරන ලදී. පසුගිය වසර තුන තුළ වාර්තා වූ වර්‍තමාන අවස්ථා සියල්ලම ඉක්මනින් අනාවරණය කරගත්, විමර්ශනය කළ සහ වේගයෙන් ප්‍රතිචාර දැක්වූ අවස්තා වේ.

ළමා ප්‍රතිශක්තිකරණ වැඩසටහනේ දී සරම්ප සහ රුබෙල්ලා එන්නත් මාත්‍රාවන් දෙකක් සමඟ උපරිම ආවරණය සහතික කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ අඛණ්ඩ උත්සාහය අනුගමනය කරයි. රට තුළ එන්නත් ආවරණය නිරන්තරයෙන් ඉහළ මට්ටමක පවතී . පළමු හා දෙවන මාත්‍රාව වන සරම්ප සහ රුබෙල්ලා එන්නත සාමාන්‍ය ප්‍රතිශක්තිකරණ වැඩසටහන යටතේ ළමයින්ට ලබා දී ඇත. මීට අමතරව, සරම්ප-රුබෙල්ලා එන්නත සමඟ මහා එන්නත් කිරීමේ ව්‍යාපාර වරින් වර පවත්වනු ලැබුවේ ප්‍රතිශක්තිකරණ හිඩැස් පියවා ගැනීම සඳහාය.

රට තුළ ශක්තිමත් නිරීක්ෂණ පද්ධතියක් ඇති අතර එන්නත් වැළැක්විය හැකි සියලුම රෝග බෝවන රෝග නිරීක්ෂණ පද්ධතියේ අනිවාර්ය අංගයකි. සරම්ප යනු රට තුළ සැලකිය යුතු රෝගයකි.

සරණාගත වෛරසය ආසන්නයේ සහ දුර රටවලින් ආනයනය කිරීමේ අවදානම පවතිනු ඇත, විශේෂයෙන් ශ්‍රී ලංකාව සමඟ සැලකිය යුතු ජනගහන සංචලනයක් ඇති අයගෙන්. අවදානමට ලක්විය හැකි ජනගහනයේ ප්‍රතිශක්තිය තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීම, ජාතික හා උප ජාතික මට්ටමින් සරම්ප වෛරසයට ප්‍රතිචාර දැක්වීමට ඇති හැකියාව සහ ඉදිරි වසරවලදී රටේ සරම්ප රහිත තත්වයට අඛණ්ඩව ඉවහල් වනු ඇතැයි ප්‍රාදේශීය අධ්‍යක්ෂවරයා පැවසීය. අග්නිදිග ආසියාවේ කලාපීය ප්‍රතිශක්තිකරණ තාක්ෂණික උපදේශක කණ්ඩායම් රැස්වීමේදී ඇය ශ්‍රී ලංකාවේ සරම්ප රහිත ජයග්‍රහණය ප්‍රකාශයට පත් කළාය.

භූතානය, මාලදිවයින සහ ටිමෝර්-ලෙස්ටේ යන රටවලට පසුව ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ අග්නිදිග ආසියානු කලාපයේ සිව්වන රට ශ්‍රී ලංකාව වන අතර 2020 කලාපීය ඉලක්කයට පෙර කලාපයේ ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ ප්‍රමුඛතා වැඩසටහනක් වන සරම්ප තුරන් කිරීම සහ රුබෙල්ලා පාලනය කිරීම. පසුගිය වසරේදී ශ්‍රී ලංකාව රුබෙල්ලා පාලනය අත්පත් කර ගත්තේ බංග්ලාදේශය, භූතානය, මාලදිවයින, නේපාලය සහ ටිමෝර්-ලෙස්ටේ යන රටවල් පහ සමඟින් ය.

ශ්‍රී ලංකාවේ මෑත කාලීන ජයග්‍රහණයත් සමඟ කලාපයේ රටවල් පහක් දැන් සරම්ප ඉවත් කර ඇත. 2017-18 දී භූතානය, මාලදිවයින, ඩීපීආර් කොරියාව සහ ටිමෝර්-ලෙස්ටේ සරම්ප ඉවත් කළහ. සරම්ප ළමා වියේ ඇතිවන ප්‍රධාන රෝගයක් වන අතර, රුබෙල්ලා අලුත උපන් දරුවන්ගේ ආපසු හැරවිය නොහැකි විකෘතිතා සහ ආබාධ ඇති කරයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button