විදේශීය

මාලි රාජ්‍යයේ යළි හමුදා කුමන්ත්‍රණයක්

ජනපති හා අගමැති ඉල්ලා අස්වෙයි

හමුදා ක්‍රමන්ත්‍රණකරුවන් විසින් අත්අඩංගුවට ගෙන දින දෙකකට පසු, අද පස්වරුවේ මාලිහි අන්තර්වාර ජනාධිපති සහ අගමැති ඉල්ලා අස්වී තිබේ.

කැබිනට් සංශෝධනයකින් පසු නිලධාරීන් දෙදෙනෙකුගේ තනතුරු අහිමි වීමෙන් පසු ජනාධිපති බාහ් නදව් සහ අගමැති මොක්ටාර් ඕවාන් අගනුවරින් පිටත හමුදා කඳවුරකට ගෙන යන ලදී.

හිටපු ජනාධිපති ඉබ්‍රාහිම් බුබකාර් කීටා බලයෙන් පහකරන ලද අගෝස්තු මාසයේ කුමන්ත්‍රණයකින් පසු උප ජනාධිපති අසිමි ගොයිටාගේ නායකත්වයෙන් යුත් මැදිහත්වීම මාලි ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට මාරුවීමට තර්ජනයක් වී තිබේ. එය ජාත්‍යන්තරව හෙළා දැක ඇති අතර බමාකෝහි දේශපාලන අර්බුදයක් කලාපීය ආරක්ෂාවට බලපානු ඇතැයි යන බිය මතු කර තිබේ.

කර්නල්වරයකු වන ගොයිටා පසුගිය වසරේ කුමන්ත්‍රණය මෙහෙයවීය.කෙසේ නමුත්,  ලබන වසරේ පැවැත්වීමට සැලසුම් කර ඇති මැතිවරණ පුරුු පරිදි ඉදිරියට යන බවට ඔහු පොරොන්දු වී තිබේ.

“ජනාධිපති සහ අගමැති ඉල්ලා අස්වී තිබේ. ඔවුන්ගේ නිදහස සහ නව රජයක් පිහිටුවීම සඳහා සාකච්ඡා අඛණ්ඩව සිදුවෙමින් පවතී” යැයි ගෝයිටාගේ සහායක බාබා සිස්සේ රොයිටර් වෙත පවසා තිබේ.

බටහිර අප්‍රිකානු රාජ්‍යයන්ගේ ආර්ථික ප්‍රජාවේ (ඊකෝවාස්) දූත පිරිසක් මාලි නුවරට ගොස් හමුදාවට පසුබසින ලෙස බල කිරීම නිසා මෙම ඉල්ලා අස්වීම් සිදුවිය.

අඟහරුවාදා ගොයිටා සමඟ පැවති සාකච්ඡාවකදී, නයිජීරියාවේ හිටපු ජනාධිපති ගුඩ්ලක් ජොනතන්ගේ නායකත්වයෙන් යුත් මෙම කණ්ඩායම, පවරා ගැනීමට වගකිව යුතු නිලධාරීන්ට එරෙහිව සම්බාධක පැනවීමේ හැකියාව මතු කළ බව පැමිණ සිටි හමුදා නිලධාරියෙක් පැවසීය.

මාස 18 ක සිවිල් නායකත්වයකින් යුත් සංක්‍රාන්තියකට ගොයිටාගේ ජුන්ටාව එකඟ වූ විට ඒවා ඉවත් කිරීමට පෙර අගෝස්තු මාසයේ කුමන්ත්‍රණයෙන් පසු දේශසීමා වසා දැමීම ඇතුළු කරුණු කිහිපයක් පදනම් කරගෙන ECOWAS සංවිධානය විසින් මාලි වෙත සම්බාධක පැනවීය.

හිටපු යටත් විජිත බලවේගය වන ප්‍රංශයේ එම්මානුවෙල් මැක්‍රොන් අඟහරුවාදා කියා සිටියේ “කුමන්ත්‍රණයක් තුළ කුමන්ත්‍රණයක්” ලෙස හැඳින්වූ දේ සම්බන්ධයෙන් ඉලක්කගත සම්බාධක පැනවීමට තමන් සූදානම් බවයි. යුරෝපා සංගමයේ විදේශ ප්‍රතිපත්ති ප්‍රධානියා ද සම්බාධකවලට තර්ජනය කළේය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button